Karantena, omejitve in ukrepi

Kot je vsesplošno znano, je vlada sprejela kar nekaj odločitev in uredb v zvezi z ukrepi za zaščito zaposlenih v izogib okužbi z virusom. To so ukrepi, kot so delo od doma, čakanje na delo doma in v tej povezavi tudi ukrepi delodajalcev, kot so odobritve koriščenja različnih odsotnosti od dela. Večina teh odločitev bo najverjetneje zelo finančno prizadela določeno populacijo in posamezne družine. Zdi se mi, da bo tu treba vzeti v uvid vse te, ki bodo imeli nižje plače zaradi spoštovanja ukrepov in reševanja osebnih situacij – kot v primeru življenja oseb, ki so v rizičnih skupinah: starostniki, kronični bolniki, invalidni, bolni otroci in druge osebe s kroničnimi boleznimi, s katerimi bivamo, tudi zagotovitev varstva malih otrok, npr. v enodružinski skupnosti, kjer že sedaj živijo težko, brez dohodka pa bo to še težje.

Država kar naprej išče in bo našla vzvode, kako nas še zaščititi in nam priskočiti na pomoč, torej vsem zgoraj omenjenim ljudem. Menim pa, da če stopi več deležnikov skupaj, bo pomoč izdatnejša in bo zajela več pomembnih področij v življenju posameznika.

Kar nekaj podjetij in institucij je v teh razmerah, ki so nam spremenile način življenja, pristopilo k ublažitvi učinkov epidemije na vsakdanje življenje tako, da nam ponujajo nekatere svoje storitve brezplačno.

Tu imam v mislih tudi Gorenjski glas, ki skrbi, da novinarji skrbno in preudarno informirajo javnost o dogodkih doma in po svetu. Lahko bi priskočili na pomoč tako, da objavite to pismo v vednost vsem institucijam, ki so zadolžene za ugodje in storitve, ki jih uporabljamo prebivalci ne samo Kranja, ampak celotne Gorenjske. Vsi se moramo zavedati, da v danih razmerah obstaja velika možnost, da ljudem ne bo uspelo poravnati vseh obveznosti. Zato apeliram na vse institucije, ki so odgovorne za našo dobrobit in udobno bivanje, da razmislijo o možnosti delne oprostitve plačila položnic in obveznosti. Verjetno bo treba pripraviti obvestilo ter obrazec za prosilce morebitne delne oprostitve plačila z obrazložitvijo prosilca. Ne bi bilo pa nič narobe, če bi pripravili kakšen delež znižanja storitev v času te krize tudi za upokojence, saj nekateri že sedaj živijo na pragu revščine, sploh če doplačujejo še za zdravila.

Peter Žibert, Kranj