Oblak puščavskega prahu

Puščavski prah je minuli konec tedna povzročil enega največjih onesnaženj z delci PM10 v zadnjih nekaj desetletjih.

Ljubljana – Minuli konec tedna je tudi Slovenijo prešel oblak puščavskega prahu, ki je povzročil precejšnjo onesnaženost s trdimi delci PM10. Kot so sporočili z Agencije RS za okolje, so izmerjene vrednosti precej presegale mejno vrednost, ki znaša petdeset mikrogramov na kubični meter. V petek so tako v Mariboru in Zagorju najvišje izmerjene vrednosti celo presegale štiristo mikrogramov na kubični meter, v Ljubljani pa je vrednost narasla na 217. Kot so zapisali na agenciji, so bile s tem marsikje izmerjene najvišje vrednosti teh delcev v zadnjih dvajsetih letih.

Kot je za STA pojasnila direktorica urada za stanje okolja pri agenciji Janja Turšič, je bilo pri tokratnih razmerah nenavadno tudi to, da je zaradi meteoroloških razmer saharski pesek nad Slovenijo prineslo z vzhoda, ne z juga ali jugovzhoda, kot je to običajno.

Sestava delcev PM10 je sicer drugačna od delcev, ki so običajno povišani v zimskem obdobju in so posledica izpustov zaradi ogrevanja in prometa. »V saharskem pesku je bistveno manj različnih organskih spojin. Sestavljajo ga predvsem mineralni delci, ki obsegajo okside aluminija, silicija, železa, mangana, kalija, natrija in titana. Razmerje med temi elementi je odvisno od izvora puščavskega peska,« še pojasnjujejo na agenciji za okolje, kjer hkrati opozarjajo, da imajo tudi delci v puščavskem prahu lahko negativen vpliv na zdravje, zato so strokovnjaki tudi minuli konec tedna odsvetovali fizične aktivnosti na prostem.