Občini Kamnik in Domžale ne povezuje le bližina Ljubljane in podobno število okuženih, ampak tudi zdravstveni dom, ki so si ga v Domžalah minuli teden delili občani obeh občin. Kamniškega so z vladnim ukrepom namreč zaprli (na sliki) – odprli naj bi ga v teh dneh. / Foto: Gorazd Kavčič

Posebnih žarišč niso zaznali

V občinah Kamnik in Domžale so do začetka tedna našteli dvanajst oziroma štirinajst obolelih za covid-19, kar jih uvršča v sam vrh občin po številu okuženih.

Kamnik, Domžale – Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje se občini Domžale in Kamnik po številu obolelih občanov uvrščata v prvo deseterico slovenskih občin, a v obeh občinah poudarjajo, da tovrstni seznami ne kažejo realnega stanja, saj ne poudarjajo števila občanov. V občini Kamnik je teh trideset tisoč, v Domžalah pa še šest tisoč več, in glede na te podatke – kot pravijo – število obolelih ni več tako visoko, kot se zdi na prvi pogled, in občini v resnici ne izstopata od drugih.

Pa so vseeno zaznali kakšna žarišča okužb? »V kamniški občini je trenutno dvanajst okuženih, kar kljub vsemu ni veliko število. Nekaj okužb je znotraj istega gospodinjstva, kjer je možnosti za prenos izrazito veliko, sicer pa nismo zaznali, da bi šlo za okužbe, ki bi izvirale iz določenega žarišča. Zagotovo ima pri tem vlogo tudi to, da velik del populacije ne dela v Kamniku, ampak v Ljubljani, možnost za uvoz okužbe pa je na ta način večja,« pravi Sašo Rebolj, direktor Zdravstvenega doma Kamnik, in dodaja, da imajo tudi v Domžalah podobno število okuženih in podobne dnevne migracije prebivalstva.

Da je »kriva« Ljubljana, ugotavljajo tudi v Domžalah. »V večini primerov gre za vpliv bližine Ljubljane, pri posameznih primerih je šlo za vnos iz tujine in prenos znotraj družine,« so nam pojasnili v domžalskem zdravstvenem domu.

V obeh občinah primere skrbno spremljajo in v okrepljenih ekipah Civilne zaščite z vsemi sodelujočimi deležniki dnevno izvajajo ukrepe za varnost svojih občanov. Opozoril nikoli ni preveč in v Domžalah zato občanom polagajo na srce: »Pri sumu na bolezen covid-19 znotraj družine je treba strogo ločiti bolne in zdrave člane, naj se ne dotikajo, ne približajo na manj kot dva metra, bolnik naj uporablja zaščitno masko, naj si zelo pogosto umiva ali razkužuje roke in čisti ali razkužuje vse predmete, ki se jih dotikajo tudi drugi člani družine, naj uporabljajo kopalnico in stranišče ločeno, naj prostore redno zračijo, naj uporabljajo svoje krožnike, skodelice, kozarce in pribor za hranjenje, ki ga operejo pod toplo tekočo vodo z detergentom za pomivanje. Vse perilo naj bo tudi ločeno, umazano naj zbirajo in operejo ločeno vsaj na 60 stopinj.«