Za učencem prijazne rešitve

Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da pri izobraževanju na daljavo vsi učenci še zdaleč nimajo enakih možnosti za učenje.

Ljubljana – Šole so že tretji teden zaprte, učenje na daljavo pa v veliki meri temelji na dostopu do informacijske tehnologije in predvideva aktivno udeležbo staršev. Zato so pri Varuhu človekovih pravic opozorili na družine, ki nimajo dostopa do računalnika in svetovnega spleta. »Kar je mnogim samoumevno, za nekatere družine ni. Zato je treba iskati praktične in otrokom čim prijaznejše rešitve,« je poudaril Peter Svetina.

Ob tem Svetina navaja konvencijo o otrokovih pravicah, ki določa, da morajo biti otrokove koristi glavno vodilo pri vseh dejavnostih v zvezi z otroki. »To je treba imeti zlasti v mislih tudi v sedanji situaciji.« Zato je po njegovih besedah nujno treba iskati rešitve za individualiziran pristop do otrok, ki potrebujejo posebno pozornost, to so otroci iz socialno šibkejših družin, velikih družin, otroci priseljencev ali otroci s posebnimi potrebami. Kot še ugotavlja Svetina, se glede na različne okoliščine, v katerih živijo otroci, gotovo povečujejo tudi razlike med otroki ter njihovim dejanskim dostopom do izobraževanja in ne nazadnje uspešnosti izobraževanja. »Pri Varuhu menimo, da prekomerno pripravljanje dodatnih delovnih listov in zahtev lahko še dodatno prispeva k povečevanju neenakosti učencev, saj nimajo vsi enakih možnosti dostopa do dodatnih gradiv, bodisi zaradi pomanjkanja računalnikov, slabšega dostopa do interneta, stroškov tiskanja, nezmožnosti pomoči s strani staršev in podobno,« so še opozorili.

Prav sedanje izredne razmere so zato po besedah Svetine pokazale, kolikšen je pomen vsem dostopnega šolstva. Zato od pristojnih pričakuje, da bodo čim prej razmislili tudi o nekaterih prilagoditvah izobraževanja na daljavo, in sicer s ciljem, da socialno izključene populacije ne bi bile v depriviligiranem položaju.