V spomin: Štefka Križnar (1937–2020)

Prejšnji teden so se na škofjeloškem pokopališču svojci po­slovili od upokojene zdravnice in pediatrinje dr. Štefke Križnar.

Kot najstarejši otrok se je rodila v številni družini Dolenec (Pr' Martenk) v Podobenu v Poljanski dolini. Že mlada se je odločila za poklic zdravnice, po končanem študiju pa je bila najprej splošna zdravnica, nato pediatrinja.

Poročila se je z Ivanom Križnarjem, profesorjem športne vzgoje. Rodila sta se jima dva sinova, Tomaž in Janez. Imela je tudi tri vnuke.

Dr. Štefka Križnar je škofjeloški otroški dispanzer v sodelovanju s sodelavci in sodelavkami razvila do te mere, da je postal učni model za Organizacijo združenih narodov za dežele v razvoju. Organizirala je register in ambulanto za razvojno motene otroke iz Škofje Loke in obeh dolin, kar je bilo izrednega pomena za načrtovanje dela zdravnikov in splošno evidenco.

Vsi, ki smo jo v Škofji Loki obiskovali z otroki v ambulanti in srečevali ob različnih dogodkih, smo jo poznali kot skrbno zdravnico in vedno prijazno sogovornico. V svojem delovnem obdobju je prejela več priznanj: republiško priznanje Zveze društev za pomoč duševno prizadetim, državno priznanje red zaslug za narod s srebrnim vencem, zlati grb Občine Škofja Loka in občinsko priznanje Rdečega križa Škofja Loka.

»Pediatrinja dr. Štefka Križnar je bila odlična zdravnica, vedno z veliko pozitivne energije. Reševala je probleme bolnikov, dajala nasvete, opozarjala na morebitne napake, ki jih delamo v življenju. Pri tem se ni birokratsko držala navodil, ki so nam jih predpisovali nadrejeni, pač pa je vsakega človeka obravnavala individualno in po ''zdravi pameti'', v okviru stroke,« je ob njeni smrti zapisal dr. Milivoj Veličković Perat.