Članice sekcije tekstilcev radovljiške območne obrtno-podjetniške zbornice Marija Hudovernik, Nataša Pristov (Prina) in Enisa Durakovič (Eni Art) so do praznikov izdelale že več kot šest tisoč zaščitnih mask. Na fotografiji je Nataša Pristov, ki jo sicer poznamo predvsem po izdelavi štartnih številk za največja športna tekmovanja. / Foto: Aljaž Pristov

Tudi sto vprašanj dnevno

Že vse odkar so v veljavo stopili prvi ukrepi za zajezitev epidemije, se obrtniki in podjetniki po strokovno pomoč obračajo tudi na obrtno zbornico. Sekcija tekstilcev pri radovljiški obrtno-podjetniški zbornici je takoj začela pospešeno izdelovati zaščitne maske.

Radovljica – Država je predolgo po razglasitvi epidemije odlašala s sprejemom ukrepov, zato je veliko podjetnikov zapadlo v nevzdržen položaj. To velja predvsem za vse tiste, ki so bili primorani zapreti vrata svojih obratov, opozarjajo na Območni obrtno-podjetniški zbornici Radovljica, kjer na dan prejmejo vsaj sto vprašanj svojih članov, ki so se znašli v stiski. »Predvsem podjetniki z več zaposlenimi so bili v dilemi, kaj storiti s kadrom, ki so ga gradili desetletja. Številni so delavce odpuščali, ker država ni pravočasno dala jasnih signalov o kakršni koli konkretni pomoči, hkrati pa so se kot delodajalci dobro zavedali, da jih bodo po končani situaciji še kako potrebovali,« pojasnjuje Petra Ambrožič, strokovna sodelavka radovljiške zbornice. »Na začetku je bilo največ vprašanj delodajalcev, ki v prvotni fazi niso imeli likvidnostnih sredstev za mesec ali dva in niso vedeli, kaj naj storijo z zaposlenimi: kako jim bodo zagotovili plače, če bo odlok o prepovedi trajal tri ali več mesecev. Niso jih želeli odpuščati, ker kadra že tako primanjkuje.«

Kot pravi, so se kmalu po začetku razglasitve epidemije ustavila tudi plačila in veliko podjetnikov je postalo nelikvidnih, kar se kaže že pri izplačevanju marčevskih plač. »Tako imenovanim popoldancem ukrepi ne pripadajo, zato jih je veliko svoje s.p.-je zaprlo. Zaprli so tudi nekateri samostojni podjetniki, ki jim ukrep o odlogu plačila prispevkov ni omogočal preživetja.«

Kot je povedala Marija Hudovernik, predsednica območne obrtno-podjetniške zbornice Radovljica, imajo zato v tem času veliko dela, da zagotovijo podporo tako svojim članom kot obrti in podjetništvu nasploh. Ugotavljajo sicer, da v začetku meseca sprejeti zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije prinaša precej več rešitev za gospodarstvo kot prvi interventni zakon. »Kljub temu ostaja še precej nejasnosti, ki jih s pomočjo pravnih služb OZS rešujemo z drugimi državnimi institucijami. Konkretna pojasnila bodo lahko nekoliko pomirila podjetnike in delodajalce,« ugotavljajo.

Sicer pa so se na radovljiški območni enoti že od začetka epidemije ukvarjali tudi z dobavo zaščitnih mask za svoje člane. »Po nekaj neuspešnih naročilih smo aktivirali članice naše sekcije tekstilcev in sami začeli proizvodnjo mask iz celuloze, iz certificiranih materialov, ki jih uporabljajo tudi na ljubljanskem kliničnem centru. Zaščitne maske, ki so namenjene večkratni uporabi, zagotavljamo tako članom kot drugim podjetnikom in občanom glede na povpraševanje. Delamo po dvanajst ur dnevno. Vsem štirim občinam, ki jih pokrivamo – Radovljica, Bled, Gorje in Bohinj – smo sicer že sredi marca 180 takšnih mask podarili,« je še povedala Hudovernikova.