Dnevi za digitalno branje

V akciji Branje na klik štirje ponudniki širijo dostop do e-knjig in drugega gradiva.

Ljubljana – Zaradi epidemije se je marca letos velik del našega tako delovnega kot prostočasnega življenja preselil na splet. To velja tudi za branje knjig in druge literature, saj so knjižnice in knjigarne tako rekoč čez noč morale zapreti svoja vrata. Nasprotno pa se je potreba po branju v tesnobnih časih pri marsikom še okrepila. Bralci pa kljub zaprtim knjižnicam niso ostali brez dostopa do knjig, revijalnega tiska in študijske literature v obliki e-vsebin, za kar skrbijo slovenske digitalne knjižnice.

Da bi elektronska literatura postala kar se da dostopna čim širšemu krogu uporabnikov, so v skupnem prizadevanju v podporo e-branju združili moči štirje pomembni akterji s področja knjige in knjižničarstva: založba Beletrina, Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK), Združenje splošnih knjižnic (ZSK) in Institut informacijskih znanosti (IZUM). Skupaj se podpisujejo pod kampanjo Branje na klik, s katero si prizadevamo razširiti informacije o možnostih dostopa do e-knjig in drugega gradiva, do katerega lahko željni branja in raziskovanja dostopajo z osnovnimi pogoji – članstvom v eni od slovenskih splošnih knjižnic, dostopom do spleta in ustrezno elektronsko napravo.

Bralci lahko dostopajo do dveh največjih spletnih portalov za digitalno branje v slovenskem jeziku: dLib.si oziroma Digitalna knjižnica Slovenije in Biblos. Prva omogoča iskanje in prost dostop do več kot 850 tisoč digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture, drugi pa je največja slovenska spletna knjižnica in ponuja dostop do skoraj štiri tisoč knjižnih naslovov, ki si jih lahko kot člani katerekoli slovenske splošne knjižnice izposodimo.