V zadnjih letih se je tudi v Bohinju število turistov povečevalo predvsem v poletni sezoni, pozimi je destinacija ustvarila le med deset in dvajset odstotkov vseh nočitev. / Foto: Gorazd Kavčič

Turiste si želijo čez vse leto

V Bohinju so sprejeli akcijski načrt, s katerim so se zavezali k bolj načrtnemu razvoju zimskega turizma, ki je v zadnjih letih v upadanju. V petih letih si želijo podvojiti število nočitev v zimski sezoni.

Bohinjska Bistrica – Občina Bohinj je sprejela akcijski načrt, s katerim so se zavezali k bolj načrtnemu razvoju zimskega turizma. Turizem je ena ključnih gospodarskih dejavnosti v občini Bohinj, ki skupaj s trgovino in žičnicami ustvarja tretjino vseh prihodkov in zagotavlja skoraj štirideset odstotkov vseh delovnih mest v gospodarstvu. Destinacija Bohinj je v zadnjih štirih letih beležila nadpovprečno rast obiska, nočitev in posledično povečanje števila ponudnikov namestitev, a so bili, tako ugotavljajo turistični delavci, pozitivni trendi vezani izključno na kratko poletno sezono. V zimskih mesecih je namreč destinacija v zadnjem obdobju na letni ravni ustvarila le med deset in dvajset odstotkov vseh nočitev.

»Visoka sezonskost – poletne konice, zimsko mrtvilo – ni ustrezna, tako za konkurenčnost ponudnikov namestitev in gostinskega sektorja kakor tudi ne za kakovost bivanja lokalnih prebivalcev in pritiska na okolje,« ugotavljajo v Bohinju, kjer v akcijskem načrtu ugotavljajo, da je destinacija zaostala tako pri razvoju zimske infrastrukture in produktov kakor tudi pri prilagajanju na spremenjene podnebne razmere, ki se najbolj kažejo v zelenih zimah.

»V tem kontekstu se Bohinj zavezuje k načrtnejšemu, pospešenemu in bolj profesionalnemu razvoju zimskega turizma. Glavni cilj je v petih letih podvojiti število nočitev v zimski sezoni in Bohinj pozicionirati kot destinacijo za nezahtevne smučarje, predvsem družine z majhnimi otroki, in kot destinacijo drugačnih, pristnih petzvezdičnih zimskih doživetij in novih zanimivih dogodkov,« pojasnjujejo. V dokumentu je tako začrtanih več kot dvajset ukrepov v skupni vrednosti več kot dva milijona evrov. Finančna sredstva zanje bodo nosilci posameznih ukrepov zagotavljali iz različnih virov, od proračuna občine do državnega proračuna, evropskih in zasebnih virov ter bančnih posojil, pojasnjujejo v Bohinju. Občina pa se je ob tem zavezala, da bo v naslednjih petih letih prek javnega razpisa dodatno namenjala najmanj petdeset tisoč evrov letno za sofinanciranje naložb, obratovanja in zasneževanja v malih zimskih centrih, prednostno na treh lokacijah – družinsko smučišče Senožeta in Kozji hrbet ter Nordijski center Polje z zasneževanjem tekaške proge.

Zavezali so se tudi, da bodo kot destinacija v največji možni meri podprli in izkoristili načrtovano svetovno prvenstvo v biatlonu leta 2021 za promocijo zime in teka na smučeh v Bohinju in izrazili pripravljenost večine destinacijskih partnerjev za podporo razvoju treh najpomembnejših večjih centrov: smučišč Vogel ter Soriška planina in Biatlonskega centra Pokljuka ter novo načrtovanemu smučišču 2864. Vlaganja v zasneževanje tekaških stez in smučišč ter žičniške infrastrukture malih dolinskih centrov so tudi v širšem javnem interesu, še dodajajo, saj sočasno s krepitvijo turizma izboljšujemo tudi dostopnost do športnega udejstvovanja lokalnemu prebivalstvu, še zlasti najranljivejših skupin, kot so mladi in starejši.