Nujna zobozdravstvena ambulanta na Zobni polikliniki Kranj deluje vsak dan od ponedeljka do nedelje od 8. do 13. ure. Pacienti s težavami z zobmi, ki kažejo znake akutne respiratorne okužbe, pa se morajo za pregled obvezno predhodno dogovoriti na številki 20 82 418. / Foto: Gorazd Kavčič

Oskrbijo vse nujne paciente

Na Zobni polikliniki Kranj v času epidemije deluje edina nujna zobozdravstvena ambulanta za celo Gorenjsko. V enem mesecu so obravnavali skoraj šeststo pacientov. Svetujejo pa, naj pacienti v primeru težav z zobmi najprej pokličejo izbranega zobozdravnika, ki bo opravil triažo in dal ustrezna navodila.

Kranj – Nujna zobozdravstvena ambulanta, ki deluje v Zobni polikliniki Kranj, je trenutno zaradi epidemije covida-19 edina nujna zobozdravstvena ambulanta za celo Gorenjsko. V prvih tednih razglasitve epidemije so vsak dan obravnavali od 10 do 17 pacientov. Kasneje se je, kot je povedala koordinatorka za zobozdravstvo na Gorenjskem v času epidemije Maja Gluvič, dr. dent. med., število nujnih zobozdravstvenih obravnav povečalo na nekje med 20 in 26 pacientov na dan. V zadnjih dneh beležijo povprečno dvajset obravnav na dan. »Od 16. marca do 16. aprila smo obravnavali skoraj šeststo pacientov. Pred zobozdravstveno obravnavo vsakega pacienta povprašamo tudi po epidemiološki sliki ter možnosti okužbe s covidom-19. Do sedaj nihče izmed obravnavanih pacientov ni potrdil, da ima to okužbo. Žal zobozdravniki pri obravnavi pacientov in odčitavanju podatkov pacienta s kartice ZZZS nismo seznanjeni s podatkom, ali ima pacient potrjeno okužbo in ali ima predpisano karanteno ali samoizolacijo,« je opozorila Gluvičeva.

Kot je še povedala, vsak dan oskrbijo vse paciente, ki tisti dan zaradi nujnega stanja potrebujejo zobozdravstveno obravnavo. O protokolu obravnave nujnega stanja pa je pojasnila: »Pacient s težavami naj najprej pokliče osebnega zobozdravnika, ki po telefonu pacienta triažira, mu po presoji predpiše ustrezna zdravila proti bolečinam ali antibiotike. Če presodi, da pacient potrebuje obravnavo v nujni zobozdravstveni ambulanti, pokliče triažnega zobozdravnika v nujni ambulanti in se dogovori za termin prihoda pacienta.

Če pacientu po telefonu ne uspe priklicati svojega osebnega zobozdravnika, mu svetujemo klic na telefonsko številko nujne zobozdravstvene ambulante. To je vsekakor bolje, kot da kar pride brez predhodnega dogovora, kar lahko povzroči nepotrebno gnečo pred vhodom na Zobno polikliniko in nejevoljo pacientov. Pri nenaročenih pacientih triažni zobozdravnik na vhodu pogosto ugotovi, da gre za nenujno stanje.« Maja Gluvič sicer ugotavlja, da je za dobro organizirano dežurno zobozdravstveno ambulanto pomembno, da so zobozdravniki v ordinacijskem času svoje ambulante dosegljivi za posvet in triažo svojih pacientov.