Vsem zaposlenim in vsem tistim stanovalcem, ki so bili z okuženo stanovalko v neposrednem stiku, so v radovljiškem domu starejših vzeli bris. Vsi vzorci so bili negativni, od petka do včeraj niso zaznali novega primera okužbe. / Foto: Gorazd Kavčič

Zbolela stanovalka, drugi negativni

En primer okužbe z novim koronavirusom so potrdili v Domu dr. Janka Benedika v Radovljici. Znova so dovoljene storitve zavarovalniškega posredovanja in avtopralnic, s tem tednom tudi sklepanje zakonskih zvez.

Ljubljana, Kranj – V četrtek so v Sloveniji potrdili sedem okužb z novim koronavirusom, v petek 15, v soboto osem in v nedeljo šest okužb. Nekaj jih je bilo do vključno nedelje tudi na širšem Gorenjskem; štiri v občini Kranj, po eden v občinah Domžale, Medvode in Radovljica. V Radovljici je zbolela stanovalka Doma dr. Janka Benedika, kar je potrdil direktor doma Alen Gril. Stanovalko so odpeljali na zdravljenje v bolnišnico. »Vsem zaposlenim in vsem tistim stanovalcem, ki so bili z njo v neposrednem stiku, so vzeli bris. Vsi vzorci so bili negativni, od petka do včeraj tudi nismo zaznali novega primera okužbe. Stanovalci so na varnem, zanje dobro skrbimo,« je poudaril direktor. Na kakšen način se je lahko okužila stanovalka, ni znano, direktor Gril je namreč zagotovil, da imajo stvari pod nadzorom in da že ves čas od razglasitve epidemije ukrepe izvajajo strogo po protokolu, za kar je pohvalil zaposlene v domu.

»Na Občini Naklo srčno upamo, da se korona poslavlja in da bomo v kratkem lahko bolj normalno zaživeli. V Domu starejših v Naklem še vedno izvajajo testiranja na virus in vsa so negativna, tako da smo skoraj prepričani, da nam je ob izjemnih naporih zaposlenih ter ob razumevanju stanovalcev in svojcev uspelo okužbo ustaviti,« pa je na Facebooku zapisal nakelski župan Ivan Meglič. V tamkajšnjem domu so konec marca zboleli stanovalec in sodelavca doma, nekaj kasneje še en stanovalec. Občinski štab CZ Naklo redno razkužuje vse skupne prostore v domu.

V nedeljo, 26. aprila, so v Sloveniji opravili 634 testiranj na koronavirus, pozitivnih je bilo šest oseb, hospitaliziranih 80, od tega 22 na intenzivnih terapijah. Umrla je ena oseba, skupaj od začetka epidemije 83. V aktualni nacionalni raziskavi o razširjenosti covida-19 so v tednu dni vzeli nekaj več kot tisoč vzorcev pri naključno izbranih in vabljenih v raziskavo, do včeraj sta bila dva pozitivna na okužbo.

Z dopolnitvijo Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom je vlada med izjeme, za katere ne velja več prepoved, dodala storitve zavarovalniškega posredovanja in avtopralnice. S tem tednom je znova omogočeno izvajanje porok, ki bo prilagojeno aktualni situaciji ob epidemiji.

Že jutri nove odločitve?

Predsednik vlade Janez Janša je na družbenem omrežju Twitter komentiral aktualno stanje v zvezi z epidemijo v Sloveniji in napovedal, da bodo številne omejitve za državljane v Sloveniji in EU v predvidljivi prihodnosti še vedno veljale. Kot je zapisal, se Slovenija po vseh dostopnih podatkih v boju z epidemijo danes uvršča med najuspešnejše evropske države. »V petek je vladna delovna skupina ob sodelovanju strokovnjakov ministrstva za zdravje podrobneje preučila stanje doma in v soseščini ter oblikovala predlog možnih dodatnih sprostitev omejitvenih ukrepov za maj in junij. Delo bo nadaljevala 29. aprila po pridobitvi najnovejših podatkov o razvoju epidemije doma in v soseščini, nato pa bo vlada sprejela ustrezne odločitve,« je navedel Janša. Ne glede na to, katere dodatne aktivnosti bodo vzpostavili, bodo ostala tri osnovna pravila obnašanja: razkuževanje rok in stičnih mest, ohranjanje varne razdalje in uporaba zaščitnih mask tam, kjer varna razdalja ni mogoča.

Invalidi pogosto izolirani od informacij

Ob pomanjkanju fizične komunikacije in socialnih storitev je digitalizacija v času epidemije dobila še večjo družbeno vlogo, problematika spletne dostopnosti za osebe z različnimi invalidnostmi in starejše, ki potrebujejo določene prilagoditve, pa se je v krizi še poglobila, opozarjajo na Nacionalnem svetu invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). Ta krovna invalidska organizacija vključuje več kot 110 tisoč invalidov, ki so v pričujočih razmerah marsikdaj odvisni le od digitalnih virov informacij. Toda večina spletnih strani je zanje nedostopnih in neuporabnih, saj ne izpolnjujejo ustreznih standardov. Predsednik NSIOS Borut Sever zato opozarja: »Mnogo invalidov v tem času ni izoliranih le od socialnih stikov, temveč tudi od informacij, ki bi jih nujno potrebovali za pravilno ravnanje in spopadanje s krizo.« Zato pozivajo pristojne državne organe, da zagotovijo potrebna sredstva za prilagojeno spletno dostopnost, kot dober zgled pa je NSIOS poudaril pristop vlade na področju informiranja ob epidemiji, ko ta dosledno zagotavlja tolmačenje v znakovni jezik.