Janez Hrovat / Foto: Primož Pičulin

Delujemo v dobro občanov

»Ljudje v teh kriznih razmerah potrebujejo jasna navodila, kar zagotovo prispeva k umirjanju in obvladovanju situacije,« pravi kranjskogorski župan Janez Hrovat, ki je po različnih kanalih tako rekoč v dnevnem stiku z občani.

Zakaj se vam zdi pomembno, da občane v času epidemije redno obveščate o lokalnih novicah?

V občini imamo srečo, da imamo lokalni televizijski program ATM TV, s katerim veliko dostopamo do občanov, imamo mesečni časopis Zgornjesav'c, tudi Radio Triglav nam gre na roko. Močan kanal obveščanja so družbena omrežja, s pomočjo katerih se povezujem tudi z zamejskimi župani.

Župani z izvolitvijo uživamo zaupanje med volivci in je zato v teh razmerah, ki so še posebej kritične, še toliko bolj pomembno, da verjamejo našim besedam, resnim odzivom in se pustijo voditi ter upoštevati ukrepe in navodila.

Kako pomagate občanom?

Spoštovati je treba ne samo ukrepe državnih oblasti, ampak tudi ukrepe in navodila županstva, občinskih organov, Civilne zaščite, gasilcev in policistov, ki delujejo na lokalnem nivoju. V naši občini vsi delujemo povezano. V kriznih razmerah so se izrazile še druge težave ljudi, kot so zdravstvene, psihosomatske, socialne, eksistenčne. Zahteve do župana, občinskega vodstva so se povečale in trudimo se, da pričakovanja občanov izpolnimo maksimalno v okviru svojih pristojnosti.

Veliko pozornost namenjamo socialno šibkejšim in slabše gibljivim, ki ne morejo od doma; zagotovili smo jim prehranske pakete in druge osnovne življenjske potrebščine, občina je omogočila prevoze. Zelo so se izkazali Rdeči križ, vsa naša društva upokojencev, izjemni prostovoljci s prizadevno Darinko Tarman na čelu.

Dodatni posamezni ukrepi so specifični, lahko v vsaki občini drugačni. Kranjskogorska ima s svojo velikostjo in konfiguracijo terena srečo, da si (glede na začasno prepoved gibanja izven matične občine) naši občani lahko lahko privoščijo kar nekaj svobode na račun narave. Smo pa morali predvsem na začetku epidemije zaradi navala turistov in na sekundarna počitniška bivališča ukrepe zaostriti.

V občini smo dobili okrog 250 novih prebivalcev z začasnim bivališčem, kar je bil odziv na vladni ukrep o začasni prepovedi gibanja.

Kako je biti v vlogi župana v teh razmerah?

Vsak, ki se odloči za kandidaturo, mora vnaprej vedeti, da ne bodo samo lepi časi. Verjetno res nismo pričakovali takšne krize, a se je treba tudi na takšne izredne razmere ustrezno odzvati. Naloga županov je, da občane skozi ta čas vodimo maksimalno pozitivno, tudi apolitično (brez delitev na leve in desne), jim dvignemo moralo, organiziramo vse službe, zraven pa poskrbimo še za svoje družine in posel.

Kaj bi še sporočili občanom?

Z začetimi ukrepi pomoči občanom bo treba nadaljevati tudi po epidemiji in z ukrepi, kot jih dopušča regulativa za občine, podpreti tudi gospodarstvo za njegov ponovni zagon in ohranitev delovnih mest. Kar 58 odstotkov delovnih mest v v naši občini je v turizmu in dejavnostih, povezanih z njim.

Kljub vsemu bi poudaril, da se kriza počasi umirja, da vsi že bolj pozitivno gledamo v prihodnost. Zdržimo še malo in spoštujmo navodila vlade in njenih služb ter stroke. Bodimo čim prej čisto rešeni tega zla. Ostanimo zdravi!