Spomladi je pravi čas, da razraščeno rastlinje, ki posega v delovni prostor smetarskih ekip, obrežete in tako zagotovite neoviran in varen dostop do zabojnikov.

Zelenega odreza ne odlagamo v naravo

Spomladi je pravi čas, da razraščeno rastlinje, ki posega tudi v delovni prostor smetarskih ekip, obrežete in tako zagotovite neoviran in varen dostop do zabojnikov. In kako rešiti zadrego, kam z biološkimi odpadki, ki ostanejo po obrezovanju in delu na vrtu?

Redni odvoz odpadkov izpred domačega praga je vsakodnevna stalnica. »Zaposleni Komunale Kranj praznijo zabojnike, ki jih uporabniki, vključeni v sistem zbiranja odpadkov, polne običajno pripravimo že dan pred odvozom, saj se delo smetarskih ekip začne v zgodnjih jutranjih urah. Običajno že pred šesto uro zjutraj, sploh v poletnem času, ko poskušajo delavci uloviti jutranji hlad. Smo se vprašali, kako smetarsko vozilo pride do našega praga?

Izkušeni vozniki smetarskih vozil zelo dobro poznajo ceste in stranpoti ter vse ovire, ki jih čakajo na posameznem obhodu zbiranja odpadkov. Ozke ulice so že same po sebi velik izziv, velikokrat pa manevriranje vozila na terenu ovirajo tudi razraščene žive meje, veje dreves in grmovja, ki segajo na vozišče. Spomladi je pravi čas, da razraščeno rastlinje, ki posega v delovni prostor smetarskih ekip, obrežete in tako zagotovite neoviran in varen dostop do zabojnikov,« svetujejo na Komunali Kranj.

Rešitev je odvoz v zbirni center

Odrezane veje, živa meja, večje količine listja in trave sodijo med t. i. zeleni odrez in jih lahko ločeno zbiramo in pripeljemo v zbirni center, kjer poskrbijo, da se bodo ustrezno predelali. Odlaganje zelenega odreza v naravi ni dovoljeno, poudarjajo v podjetju. Sadje in zelenjava pa sodita v rjav zabojnik.

Pri kurjenju bioloških odpadkov v naravi, zlasti ob spomladanskih opravilih na vrtu, moramo upoštevati navodila, prepovedi in preventivne ukrepe pristojnih služb za varstvo pred požari v naravi. Kot tudi dodajajo na Komunali Kranj: »Kurimo lahko le nenevarne ostanke rastlinskega izvora (suho vejevje, travo in listje), odstranjevanje drugih vrst odpadkov na tak način je prepovedano. Pri gorenju v naravnem okolju se v zrak sproščajo dim in saje, ki onesnažujejo okolje, zato se vsakokrat vprašajmo, ali obstaja še kakšna druga možnost, kako rešiti zadrego, kam z biološkimi odpadki, ki ostanejo po obrezovanju in delu na vrtu.«

Tudi biološke odpadke zbiramo ločeno

Bioloških odpadkov ne smemo odlagati skupaj z ostalimi odpadki v zabojnike za mešane komunalne odpadke. Zbirati jih moramo ločeno. Poleg možnosti kompostiranja na svojem vrtu se lahko odločite za zabojnik za biološke odpadke. Izbirate med prostorninami 80, 120 in 240 litrov. Kot svetujejo na Komunali Kranj, se vsak uporabnik lahko odloči za velikost zabojnika, ki ustreza njegovim potrebam in količini bioloških odpadkov.