Prvi štirje ukrepi za blažitev posledic

S prvim rebalansom proračuna so škofjeloški občinski svetniki poskrbeli za blaženje posledic širjenja koronavirusa. Ker prvi ukrepi verjetno ne bodo zadoščali, bodo junija še drugič razpravljali o uravnoteženju proračuna.

Sto dvajset tisočakov, kolikor razporejajo v proračunu za blaženje posledic epidemije, po besedah župana Tineta Radinje ne bo zadoščalo. Tako pričakujejo, da bo treba proračun v naslednjih mesecih uravnotežiti še enkrat, najverjetneje bodo o tem govorili na junijski seji.

Škofja Loka – Aprilska seja občinskega sveta v Škofji Loki je potekala po videokonferenci, v uvodu pa so svetniki po ugotovitvi obstoja izrednih okoliščin aktivirali člen poslovnika, ki opredeljuje delovanje v takšnih okoliščinah. Župan Tine Radinja je na začetku spregovoril o delovanju občine med epidemijo in o razmerah, ki narekujejo spremembe v letošnjem proračunu, ki naj bi ublažile posledice. V rebalansu proračuna so svetniki glasovali o prvih štirih ukrepih.

Za deset tisoč evrov bodo dvignili znesek za kreditiranje v okviru kreditne sheme, ki jo občina izvaja z Razvojno agencijo Sora, s čimer želijo pomagati lokalnemu gospodarstvu. V poldrugem mesecu trajanja epidemije so iz sredstev proračunske rezerve neposredno pokrivali stroške, nastale zaradi koronavirusa, kar je znašalo okoli 60 tisoč evrov. Zdaj enak znesek vračajo v sklad, iz katerega se črpa ob nepredvidenih nesrečah in dogodkih, kakršna je tudi trenutna situacija, in sicer zato, da bodo še naprej lahko izvajali sanacije ob udorih in usadih. Hkrati bodo Civilni zaščiti namenili dodatnih 30 tisočakov za zaščito in reševanje, saj v teh časih nastaja veliko stroškov na tem področju. Prav toliko denarja iz splošne rezervacije, ki so ga predvideli za izvajanje participativnega proračuna, zdaj pa je ta stvar začasno ustavljena, bodo namenili programom spodbujanja podjetništva. Sto dvajset tisočakov, kolikor razporejajo v proračunu za blaženje posledic epidemije, pa po besedah župana Tineta Radinje ne bo zadoščalo. Prihodki občine se zmanjšujejo vsak teden, odkar ne obratujejo vrtci, šole in druge institucije, v prihodnje pa je računati tudi na druge posledice. Večji bodo denimo socialni transferji, večji bo delež plačila občine za vrtce in podobno. Tako pričakujejo, da bo treba proračun v naslednjih mesecih uravnotežiti še enkrat, najverjetneje bodo o tem govorili na junijski seji.

Številke je svetnikom predstavila direktorica občinske uprave Špela Justin, ki jih je med drugim seznanila z izpadom sredstev iz kohezijskega sklada, čeprav so pravočasno oddali vso zahtevano dokumentacijo. Prihodki proračuna bodo za tri odstotke manjši, znašali bodo dobrih 24 milijonov evrov, odhodkov bo za slabih 23 milijonov. Naložb bo za 7,2 milijona, še vedno 31 odstotkov vsega proračuna. Nekatere naložbe bodo morale počakati na leto 2021, tako denimo urejanje vodovoda in ceste skozi Gorajte, grajska pot, nakup električnih vozil za mestno jedro, kolesarska steza Zminec–Bodovlje. Ob koncu leta 2020 pa bo nekoliko nižja zadolženost občine: če je bila ob koncu leta 2019 še 12,2 milijona evrov ali 527 evrov na prebivalca, bo ob izteku leta 2020 znašala 11 milijonov ali 475 evrov na prebivalca. Župan pa je med drugim povedal, da se nekatere investicije iztekajo. Tako so končana gradbena dela za knjižnico na Trati, pridobili so pet dodatnih stanovanj in bivalnih enot na Kidričevi 71, po končani zimi popravili več cest (denimo v Poljanski dolini, Kidričevo cesto), sanirajo tudi udore in usade. Pripravljajo se na drugi del investicij, ki jih bodo izvajali poleti, trenutno so v fazi pridobivanja ponudb.