Zadrege pri prevozih

Ker trenutno še ne deluje javni prevoz, so se tisti brez avtomobila znašli v zadregi, kako na preglede in v bolnišnico.

Kranj – Te dni so se nekateri, zlasti starejši, znašli v stiski, saj bi želeli na pregled v zdravstveni dom ali celo v bolnišnico v Ljubljano, vendar nimajo prevoza.

»Problem je, če živiš sam in nimaš avtomobila. Vprašala sem, koliko stane prevoz s taksijem do kranjskega zdravstvenega doma in do Ljubljane. Ker ne živim ravno v bližini, bi me prevoz s taksijem do zdravstvenega doma stal deset evrov, do Ljubljane pa okoli šestdeset. To se mi zdi veliko,« pravi bralka iz Kranja, ki je sicer zadovoljna z javnim prevozom po Kranju, tega pa trenutno ni. Prav tako jo zanima, kako je v Kranju s projektom Prostofer, ki je organiziran v nekaterih občinah.

»Pri Civilni zaščiti (CZ) v kranjski občini se s tem vprašanjem že ukvarjamo, žal pa protokol, ki bi urejal morebitni prevoz ljudi s pomočjo prostovoljcev, ni izdelan. Vprašanje je, kako v primeru, če je katera od oseb pozitivna na okužbo z virusom, pa tudi kako je s prečkanjem medobčinskih meja v primeru vožnje Kranj–Ljubljana. Zato se je Mestna občina Kranj (MOK) v zvezi s tem obrnila na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), a odgovorov za zdaj ni,« pojasnjujejo na kranjski občini in dodajajo, da bodo občane v primeru vzpostavitve prevozov s pomočjo CZ MOK nemudoma obvestili.

Na kranjski občini pojasnjujejo, da projekt Prostofer trenutno prevozov zaradi epidemije ne izvaja, poleg tega te možnosti v kranjski občini ni, saj nima sklenjenega dogovora z izvajalcem, zavodom Zlata mreža.

Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) na vprašanje, kako je z nenujnimi prevozi z reševalnimi vozili, pojasnjujejo, da imajo zavarovanci pravico do prevoza z reševalnim in drugim vozilom le, ko je nujno (v primeru ogroženega življenja), nenujne prevoze pa nudijo le nepokretnim. Kljub temu bi v kratkem utegnilo priti do spremembe. Na ZZZS namreč navajajo, da je trenutno v obravnavi predlog odloka, po katerem bi zaradi epidemije in upoštevanja dejstva, da javnega prevoza ni, »razrahljali« pogoje pri uveljavljanju pravice do reševalnega prevoza, in to predvsem v smeri odprave predpisanih strokovnih kriterijev, ki se nanašajo na zdravstveno stanje zavarovane osebe.