Otroški parlament na spletu

Trideseti nacionalni otroški parlament je letos zaradi koronavirusa potekal po spletu, mladi so razpravljali o poklicni prihodnosti.

Kranj – Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je letošnji trideseti nacionalni otroški parlament izvedla na spletu. Na spletni platformi OPIN.ME je od 9. aprila do 3. maja potekala virtualna razprava na temo Moja poklicna prihodnost. Sodelovali so na zasedanju občinskega otroškega parlamenta v Škofji Loki sredi marca, ki je bil eden zadnjih javnih dogodkov v tej občini, potem pa je vse nadaljnje dogodke preprečilo širjenje koronavirusa. A kot po končani virtualni razpravi poročajo z ZPMS, je ta uspela, pridobili so veliko zanimivih mnenj.

Mladi si želijo poklica, v katerem bodo uživali in ga radi opravljali, hkrati pa bodo zanj dostojno plačani. Pri odločitvi za poklic moraš najprej poslušati sebe, starši naj bodo svetovalci in podproniki. Velik vpliv na izbor poklica imajo mediji, vendar ti predstavljajo le nekatere prednosti izbranih poklicev, kot sta denar in slava. Šole bi morale bolj spodbujati ustvarjalnost, izvirnost, kreativnost, praktičnost. Priprava na opravljanje želenega poklica vsebuje tudi ovire, ki jih moraš premagati. Vsaka premagana ovira te utrdi in ti da novo izkušnjo. Potrebna bodo znanja na več področjih. Poklici prihodnosti se bodo spreminjali. Mladi se zavedajo, da bodo morali biti pripravljeni na vseživljenjsko učenje. Velik vpliv na poklice prihodnosti bo imela tehnologija, ki pa ne bo smela prevladati. Izobrazba je pomemben del poti do poklica, pomembne so tudi izkušnje. Naš izobraževalni sistem ponuja veliko možnosti. Veliko pozitivnega vidijo v tem, da bi delali v tujini (boljše delovne razmere, višja plačila), ob tem pa jih skrbi diskriminacija (da si kot tujec preobremenjen z delom, nizko plačilo). Z veliko možnostmi študija in zaposlovanja izven Slovenije se pojavlja tudi večja konkurenca, ki se je morajo lotiti z izobrazbo, znanjem in izkušnjami. Zaposljivost zunaj Slovenije je morda večja, vendar naj ne bomo zaslepljeni le z zaslužkom.

V ZPMS si še vedno želijo »fizične« izvedbe 30. nacionalnega otroškega parlamenta v državnem zboru, a je zaradi trenutne negotovosti še ne morejo natančno predvideti.