Bolniki s podobno izkušnjo si lažje zaupajo

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije je uvedlo nov način svetovanja in pogovora z onkološkimi bolniki. Brezplačni pogovor in svetovanje po telefonu Onkofon izvajajo prostovoljci z izkušnjo raka in strokovnjaki.

Onkofon deluje na telefonski številki 080 23 55, in sicer vsak dan med 9. in 17. uro. Na klice odgovarja več kot dvajset strokovno usposobljenih prostovoljcev z osebno izkušnjo raka in strokovnjakov, ki dobro poznajo in razumejo stiske bolnikov.

V času, ko so osebni stiki zaradi epidemije onemogočeni, je pomembno, da je bolnikom in njihovim svojcem pomoč prostovoljcev in strokovnjakov dostopna tudi po telefonu, zato je Društvo onkoloških bolnikov Slovenije uvedlo brezplačno telefonsko svetovanje in pogovor za bolnike z rakom. Onkofon deluje na telefonski številki 080 23 55, in sicer vsak dan med 9. in 17. uro.

Zagotovljena anonimnost

Telefonska pomoč je dostopna vsem, anonimnost pa, kot poudarjajo v društvu, klicateljem zagotavlja občutek varnosti in zato lažje spregovorijo o svojih najglobljih čustvih, stiskah in dvomih. Prostovoljci jim hkrati posredujejo še druge informacije.

Temelj društva program Pot k okrevanju

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije ima več kot tridesetletne izkušnje s pomočjo bolnikom z rakom, ki jo izvajajo prostovoljci z osebno izkušnjo raka v okviru programa Pot k okrevanju, za kar so tudi posebej usposobljeni. Poleg njih so bolnikom na voljo tudi strokovnjaki psihologi in psihoonkologinja.

»Pot k okrevanju je temeljni program našega društva, namenjen bolnikom in njihovim svojcem. Izkušnje individualnih in skupinskih pomoči kažejo, da so močna opora bolnikom z rakom, in zato jim jih želimo še bolj približati z Onkofonom. Zahvaljujem se vsem prostovoljcem, ki nesebično delijo svoj čas in izkušnje z bolniki ter skupaj z njimi ustvarjajo prijaznejši čas diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije,« je povedala Ana Žličar, predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije.

Poslanstvo društva je nuditi oporo bolnikom in svojcem, širiti znanje o raku ter ozaveščati bolnike o pomembnosti aktivnega sodelovanja pri zdravljenju in celostni rehabilitaciji s spodbujanjem in njihovim vključevanjem v programe samopomoči. Načelo samopomoči temelji na dejstvu, da si ljudje z enako izkušnjo bolezni in s podobnimi težavami najlaže zaupajo stiske in si nudijo oporo. »Za rakom sem zbolela leta 2013. V poplavi napotkov, ki smo jih bili bolniki deležni z vseh strani, so mi poleg podpore družine in zdravstvenega osebja zelo pomagali pogovori s prijateljico, ki je raka prebolela pred menoj. To me je po končanem zdravljenju opogumilo, da sem se vključila v delo društva, da bi z lastno izkušnjo bolnik bolniku pomagala lajšati stiske in iskati rešitve za premagovanje težav na poti okrevanja,« je izkušnjo delila podpredsednica društva in prostovoljka Breda Brezovar Goljar.