Nadomestilo za izpad dohodka v gozdarstvu

Kranj – Vlada je izdala odlok o finančnem nadomestilu za izpad dohodka, ki so ga v gozdarstvu utrpeli zaradi epidemije covida-19. Odlok določa način ugotavljanja izpada dohodka, upravičence do nadomestila, vstopni prag ter višino in postopek dodelitve nadomestila.

Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ocenjujejo, da bodo največji izpad dohodka utrpeli kmetje, ki bodo odločbe zavoda za gozdove o sanitarnem poseku morali izpolniti v času epidemije covida-19. Če bo v obdobju marec–maj izpad dohodka več kot 20-odstotni, bodo lastniki gozdov upravičeni do nadomestila, ki je predvideno po hektarjih in po velikostnih razredih poseka. Za oceno finančnih posledic bodo uporabili povprečno vrednost 15 evrov za kubični meter lesa iz sanitarne sečnje.

Trenutne razmere na trgu gozdnih lesnih sortimentov so zelo neugodne. Po podatkih Gozdarskega inštituta Slovenije in Zveze lastnikov gozdov Slovenije je bilo stanje na trgu alarmantno že ob koncu marca, ko so vrata zaprli vsi večji obrati primarne predelave lesa v Avstriji in Italiji pa tudi nekateri v Sloveniji. Odkup lesa se je tedaj znižal za več kot šestdeset odstotkov, cene za »kubik« so se v povprečju znižale za deset evrov. Problem pa ni le nižja cena, ampak tudi zviševanje stroškov in izgubljanje kakovosti lesa. Ker je les težje prodati, ga morajo lastniki odpeljati na začasna skladišča, kar predstavlja v povprečju pet evrov dodatnega stroška na »kubik«, poleg tega pa les na skladišču hitro izgublja vrednost in je uporaben samo za energetske namene ali za celulozo in plošče. Na ministrstvu ocenjujejo finančne posledice na 1,4 milijona evrov.