Nova kanalizacija ob širitvi cone

Na Mestni občini Kranj napovedujejo, da bosta Komunala Kranj in Medobčinski inšpektorat Kranj preverila urejenost odvoda odpadnih vod iz vseh objektov v Industrijski coni Hrastje.

Hrastje – Nedavno večkratno onesnaženje reke Save v Hrastju z modro galico, ki so jo v javno kanalizacijo izpustili v enem od podjetij v Industrijski coni Hrastje, je bilo zelo zgovorno opozorilo, da je na območju, kjer Mestna občina Kranj (MOK) načrtuje 28 hektarjev veliko poslovno cono, sistem javne kanalizacije neustrezen. To priznavajo tudi na občini, a obenem opozarjajo, da to ne opravičuje onesnaženja, za katero pa so – zanimivo – prvič izvedeli šele od nas.

»Občine smo res dolžne graditi in zagotoviti ustrezno odvajanje in čiščenje odpadnih voda. Vendar to ne pomeni, da se v že zgrajene kanale lahko stekajo industrijske ali druge potencialno nevarne odpadne vode, ki v to kategorijo ne sodijo. Območje Industrijske cone Hrastje je sicer povezano z mešanim kanalom, vendar so vsi subjekti na tem območju dolžni svoje odpadne vode pravilno shranjevati, čistiti oziroma odvajati skladno z zakonodajo,« so pojasnili.

MOK bo sicer fekalno in meteorno kanalizacijo na območju poslovne cone Hrastje reševal v okviru priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) Hrastje. »Prostorski akt je v fazi priprave za pošiljanje za prva mnenja nosilcem urejanja prostora. Predvidoma naj bi bil sprejet do konca leta 2020, če ne bo nepredvidenih okoliščin. Po sprejetju OPPN se lahko pridobiva gradbeno dovoljenje za izgradnjo infrastrukture na območju Industrijske cone Hrastje. Dejanska izvedba infrastrukture pa je odvisna tudi od proračunskih sredstev, sofinanciranja države in EU ter poslovnih subjektov, ki bodo gradili svoje kapacitete na območju OPPN Hrastje,« so razložili.

Na občini še napovedujejo, da bosta Komunala Kranj in medobčinski inšpektorat preverila urejenost odvoda odpadnih vod iz vseh objektov v coni Hrastje. »Lastniki, ki imajo industrijske odpadne vode, bodo morali zgraditi čistilne naprave, kajti tudi ko bo kanal zgrajen in zaključen s čistilnimi napravami, tako onesnaženih voda ne bodo smeli odvajati v javno kanalizacijo brez predhodnega čiščenja,« poudarjajo.

Spomnimo: V Hrastju je v marcu in aprilu najmanj trikrat prišlo do onesnaženja Save z modro galico. Dvajsetega aprila so gasilci ugotovili, da je bilo vir onesnaževanja družinsko podjetje Luznar. V podjetju so za Gorenjski glas pojasnili, da je do izlitja razredčene modre galice, ki nastaja ob jedkanju tiskanega vezja, v greznico podjetja in od tam naprej v reko Savo prišlo zaradi človeške napake in so takoj, ko so bili o tem obveščeni, tudi ustrezno ukrepali.