Včeraj so na Zlatem polju podpisali pogodbo za projekt celovite energetske sanacije petih izobraževalnih ustanov. / Foto: Gorazd Kavčič

Energetska obnova petih stavb

Včeraj so na Zlatem polju partnerji slovesno podpisali pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu za projekt celovite energetske sanacije izobraževalnih ustanov na tej lokaciji.

Kranj – V projektu, za katerega so se dogovorili leta 2016, lani pa ga je vlada potrdila, bo energetsko obnov­ljenih pet stavb: poslopje Fakultete za organizacijske vede, Šolskega centra Kranj in Dvorane Zlato polje, Dijaškega in študentskega doma Kranj in Gimnazije Franceta Prešerna. Zasebni partner v projektu je podjetje Petrol, ki sodeluje s partnerjema Domplan in Gorenjske elektrarne. Skupni stroški projekta znašajo 4,7 milijona evrov, glavnina je javnega denarja, ministrstva za šolstvo in kohezijskih sredstev.

Okoli 1,7 milijona evrov bo zagotovil zasebni partner. Pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu so včeraj podpisali: rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Zdravko Kačič, dekan Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru prof. dr. Iztok Podbregar, direktor Šolskega centra Kranj in Športne dvorane Zlato polje Jože Drenovec, ravnateljica Dijaškega in študentskega doma Kranj Judita Nahtigal, ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Mirjam Bizjak in član uprave podjetja Petrol Jože Bajuk. Dogodka se je udeležila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, ki je v svojem nagovoru dejala, da v tem dejanju vidi simbol optimizma in usmerjenosti v prihodnost, s podporo znanju, ki ga izkazuje projekt, pa odražamo družbeno odgovornost do ljudi in okolja.

Navzoče sta ob slavnostnem podpisu partnerske pogodbe nagovorila tudi dekan fakultete za organizacijske vede Kranj Iztok Podbregar in Zdravko Kačič, rektor vodilne partnerice v projektu, Univerze v Mariboru, ki ji pripada kranjska fakulteta. Dekan je dejal, da so se izobraževalne ustanove na Zlatem polju, ki šolajo okoli 3500 mladih, pri tem projektu združile v »kampus«, učinki sinergije se bodo pokazali v prihodnje. Že zdaj pa je sodelovanje ustanov na izobraževalni vertikali lahko zgled tudi drugim. Rektor Univerze v Mariboru je prav tako pohvalil lep primer povezovanja med srednjimi šolami in fakulteto pri sanaciji, katere cilj je varčnejša in učinkovitejša raba energije. Napovedal je, da namerava univerza v naslednjih letih obnoviti še nekatere druge fakultete, spregovoril je tudi o posodobitvi raziskovalne opreme.

Kot pomemben pa ta energetski projekt vidi tudi član Petrolove uprave Jože Bajuk, češ da je to njihov prispevek mlajšim generacijam. Obnova bo omogočila trajnejše energetske rešitve z določitvijo in spremljanjem prihrankov pri rabi energije. Projekt energetske obnove, ki predvideva obnovo zgradb in posodobitev virov ogrevanja, naj bi začeli in predvidoma končali še letos, pa pričakuje dekan fakultete Iztok Podbregar. Zdaj še čakajo na gradbeno dovoljenje.