V vrtcih in šolah se pospešeno pripravljajo na ponovno odprtje. / Foto: Gorazd Kavčič

Znova v šole in vrtce

Osnovnošolci prve triade in dijaki zaključnih letnikov bodo v ponedeljek znova sedli v šolske klopi, v vrtce pa naj bi se vrnila dobra polovica otrok.

Kranj – Vlada je predvčerajšnjim načelno dovolila ponovno odprtje vzgojno-izobraževalnih ustanov. V ponedeljek, 18. maja, se v šolske klopi vračajo učenci prve triade osnovne šole in osnovne šole s prilagojenim programom, dijaki zaključnih letnikov srednje šole, posamezniki, ki bodo v tem šolskem letu opravljali maturo ali zaključni izpit, in dijaki nezaključnih letnikov, ki imajo pravico do dodatne strokovne pomoči. Devetošolci se bodo v šolo vrnili 25. maja, prav tako pa tudi tisti učenci od 4. do 8. razreda, za katere bo organiziran dopolnilni pouk. Kot smo že poročali, so predvidene manjše učne skupine, v katerih bo do petnajst učencev oziroma dijakov.

Z 18. majem naj bi vrata znova odprli tudi vrtci. V skupinah prvega starostnega obdobja naj bi bilo največ osem otrok, v drugem starostnem obdobju pa še dva več. Zaradi prostorskih omejitev, ki so povezane z zagotavljanjem zdravstveno-varnostnih ukrepov, je šolsko ministrstvo starše pozvalo, naj v začetni fazi v vrtce pripeljejo le otroke brez varstva v domačem okolju. Po podatkih, ki so jih zbrali v Skupnosti vrtcev Slovenije (SVS), naj bi se v vrtce vrnilo okoli 55 odstotkov otrok. »Prisotnost otrok je nekoliko večja v večjih mestih, v manjših okoljih je nekoliko nižja. Na Gorenjskem bo najtežje organizirati delo v Kranjskih vrtcih, v osrednji Sloveniji pa v Ljubljani, kjer je ponekod prijavljenih tudi 74 odstotkov otrok,« je pojasnila predsednica SVS Janja Bogataj. V vrtcih s povečanim številom prijavljenih otrok prihaja tudi do pomanjkanja prostorov. »To pa narekuje potrebo po še dodatnih kadrih, ki jih zaradi različnih zdravstvenih tveganj primanjkuje že sedaj,« je pristavila.

V vrtcu bo težko zagotavljati razdaljo

»Navodila, ki smo jih vrtci prejeli s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), razumemo bolj kot priporočila. V nekaterih delih so napisana razumljivo in smo se v skladu z njimi ravnali že v preteklosti ob pojavu različnih epidemij v vrtcih. Zagotovo pa bo kakšna stvar tudi drugačna in jo bomo skušali vpeljevati na način, da bo razumna in v skladu z zmožnostmi dojemanja otrok v določenem starostnem obdobju. Zagotovo bo težko zagotoviti meter in pol do dva metra razdalje med otroki. Predšolski otrok v igri išče neprestano interakcijo z drugimi otroki ali z odraslo osebo. Če bi v ta del posegali na grob način, bi otroci to razumeli kot prepoved. To priporočilo v vrtcih zagotovo ne bo realizirano v celoti, bomo se pa izogibali načrtovanju dejavnosti, kjer bi prišlo do tesnega sodelovanja več otrok,« je pojasnila Bogatajeva in poudarila, da je strokovno osebje v vrtcih zelo inovativno in ustvarjalno, zato bo z različnimi pristopi znalo pedagoško delo zapeljati v pravo smer in upoštevati smernice. »Nobene težave ne vidim tudi v tem, da otroci ne bi mogli na zunanja igrala,« je razložila in dodala, da bodo delo skušali organizirati tako, da bodo otroci lahko čim več časa na prostem. Poudarila je še, da ne bodo izvajali zgolj varstva, pač pa pedagoški proces v okviru kurikuluma za vrtce. Bo pa ta nekoliko prilagojen, saj morajo v prvi vrsti poskrbeti za varno in ljubeče okolje, v katero se otroci vračajo po dveh mesecih.

V Vrtcu Škofja Loka, ki ga vodi Bogatajeva, pričakujejo vključitev 434 otrok oz. slabih 47 odstotkov. Za zdaj nimajo težav in bodo delo lahko organizirali tako, kot so predvidevali. V Kranjske vrtce pa je prijavljen 901 otrok, kar predstavlja 55 odstotkov vključenih. Čeprav bodo odprli vseh 15 enot, še vedno ne bodo mogli zagotoviti prostorskih pogojev in normativov, ki jih priporočajo smernice in navodila ministrstva in NIJZ, je povedala ravnateljica Tea Dolinar. Približno petina strokovnega kadra jim je sporočila, da spadajo v rizično skupino. »To nam ob oblikovanju skupin organizacijo dela še dodatno otežuje,« je dejala in dodala, da jim trenutno največ preglavic povzročajo nekatera nejasna, pomanjkljiva in neživ­ljenjska navodila.