Zunanji minister Anže Logar je poročilu o vladavini prava v Sloveniji, poslanemu Evropski komisiji, priložil spremno pismo s svojim videnjem slovenskega pravosodja. / Foto: Tina Dokl

Koalicija enotno podpira ministra Počivalška

Logarjevo pismo in Janševa basen

Ta teden sta v javnosti močno odmevali pisanji predsednika vlade Janeza Janše in zunanjega ministra Anžeta Logarja, na kateri so se ostro odzvali v opoziciji, nič kaj zadovoljni pa niso bili niti v koalicijskih partnericah. Premier Janša je na uradni spletni strani predsednika vlade objavil zapis Vojna z mediji oziroma basen o žabah, skuhanih v mlačni vodi, kot je sam zapisal. V njem je med drugim poudaril, da posameznik vojne z mediji ne more dobiti, ker takšne vojne ni, lahko pa se razbijajo monopoli laži. »Za začetek je izjemno zdravo ne gledati, brati ali poslušati tistih medijev, pri katerih že vnaprej veš, kako bodo stvar obrnili,« je zapisal Janša. Kot opozarja, ne gre za medijsko vojno, kadar se mediji z monopolno močjo lotijo posameznika ali manjšine in se ti poskušajo braniti, pač pa gre za zlorabo monopolnega položaja ali celo davkoplačevalskega denarja, zlorabo javnosti in strah pred resnico. »Totalitaristi so svoje nasprotnike vedno najprej razorožili, nato pa postrelili. Medijsko in fizično. Najprej prvo, nato drugo. Najprej diskreditacija, nato likvidacija. Če je potrebno, tudi fizična. Mogoče v mlačni vodi sploh niste opazili, da grožnje s smrtjo in pozive k umorom na levičarskih shodih RTV Slovenija, POP TV in ostali 'mediji' iz iste jate obravnavajo kot nekaj 'normalnega', celo samoumevnega,« je med drugim še zapisal Janša.

Zunanji minister Anže Logar pa je v spremnem dopisu k medresorskemu poročilu o vladavini prava v Sloveniji, ki je bilo poslano Evropski komisiji, opisal svoje videnje delovanja slovenskega pravosodja. Med drugim je v Bruselj sporočil, da je za Slovenijo značilno, da se številni sodni postopki, ki tečejo nerazumno dolgo, končajo, ker zadeve zastarajo. Kazenski pregon bančnih goljufij je po njegovem mnenju neučinkovit, načelo videza nepristranskosti pa da ni spoštovano. Poudaril je tudi, da je redno sodstvo obsodilo nekatere opozicijske politike, a je te postopke ustavno sodišče razveljavilo.

Kolesarski protesti

Minuli petek so v več krajih po Sloveniji znova potekali kolesarski protesti proti nekaterim ukrepom in ravnanjem vlade v času epidemije novega koronavirusa. Največji je potekal v Ljubljani, kjer se je po podatkih policije zbralo okoli 5500 kolesarjev, po nekaterih ocenah pa celo deset tisoč. Med drugim so protestniki izrazili podporo uslužbencu zavoda za blagovne rezerve Ivanu Galetu, ki je javno spregovoril o domnevno spornih nabavah zaščitne opreme. Nove proteste kolesarjev napovedujejo tudi za danes.

Enotna podpora Počivalšku

Razširjen vrh koalicije je v ponedeljek na Brdu pri Kranju ocenil trenutne razmere in se seznanili z makroekonomskimi kazalci. Dogovorili so se tudi o enotni podpori ministru Zdravku Počivalšku, ki ga zaradi očitkov o spornih ravnanjih pri nabavi zaščitne in druge opreme čaka interpelacija. Prihodnji teden bodo srečanje posvetili pripravi tretjega zakonodajnega svežnja za blažitev posledic epidemije.

Peticiji za in proti vladi

V času epidemije koronavirusa se je na spletu oblikovalo več peticij. Med njimi je tudi peticija v podporo vlade z naslovom Potrebujemo vlado, ki zna in zmore – in taka vlada potrebuje nas!, ki so jo prvi podpisali Aleš Primc, Gorazd Pučnik, Tone Kuntner, France Cukjati, Metka Zevnik, Ciril Zevnik, Janez Juhant, Andrej Aplenc, Matevž Tomšič in Jože Rant, skupno pa jo je do srede podpisalo okoli 15 tisoč ljudi. V peticiji ugotavljajo, da je vlada v izredno težkih razmerah hitro in učinkovito pomagala slovenskemu zdravstvu, nakupila nujno opremo, ki je ni bilo, izvajala potrebne varnostne ukrepe ter sprejela nujne ukrepe za blažitev socialnih stisk državljanov in gospodarstva. Na spletu je tudi peticija za odstop vlade, ki jo je ustvaril Miro Drobne in je imela v sredo skoraj enajst tisoč podpisnikov. V peticiji opozarjajo na razkritja glede nabave zaščitne opreme, pa tudi odnos do novinarstva in opozicije. Na Facebooku je oblikovana tudi skupina v podporo Ivanu Galetu iz Zavoda za blagovne rezerve, ki je javno opozoril na domnevne nepravilnosti pri nabavah zaščitne opreme v času epidemije. Skupina ima več kot 74.000 članov.

Posvetovanja pri predsedniku

Predsednik republike Borut Pahor se je ta teden z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank posvetoval o možnih kandidatih za sodnika ustavnega sodišča. V strankah so med sedmimi kandidati najbolj izpostavili Andraža Terška in Barbaro Zobec. Poleg njiju za ustavnega sodnika kandidirajo še: Branko Korže, Anže Erbežnik, Rok Svetlič, Marko Starman in Janez Pogorelec.