Žan Javornik, Neli Supej in Marko Kotnik / Foto: osebni arhiv dijakov

Priložnost našli v zapiskih

Trije dijaki Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik so čas koronakrize, ki je prizadel tudi dijake, izkoristili za uresničitev svoje poslovne ideje, s katero pomagajo vrstnikom. Osnovali so spletno stran Zapiski.si, ki je namenjena medsebojni pomoči dijakov.

Marko Kotnik, Neli Supej in Žan Javornik so dijaki kamniške gimnazije, ki – kot pravijo zase – se radi zabavajo, družijo, včasih pa tudi pozabijo kakšno domačo nalogo. Že dlje časa so razmišljali, da bi spodbudili medsebojno pomoč dijakov, ki bi si lahko delili zapiske, pred dobrim tednom dni pa jim je to tudi uspelo. Zaživela je namreč spletna stran Zapiski.si, ki deluje tudi kot forum, namenjena pa je zgolj dijakom.

In kako se je njihovo sodelovanje začelo? Marko prihaja iz Tuhinjske doline in se od nekdaj zanima za inovacije, v letošnjem šolskem letu pa je njegovo zanimanje pritegnilo podjetništvo in finance. Neli živi v Domžalah, podjetništvo pa jo zanima že dlje časa. V prostem času skupaj z Žanom – ta prihaja iz Trzina – snemata posnetke za Youtube. »Vse se je začelo ob začetku šolskega leta, ko nam je Sandi Muheljič na naši šoli predstavil krožek podjetništva, na katerega se je iz cele šole prijavilo kar šestdeset dijakov. Od tega jih je na delavnice prišla samo polovica, nas pa so ta predavanja tako navdušila, da smo hoteli še več. Kmalu zatem so na šoli potekali informativni dnevi, kamor je prišel tudi Sandi, kot predstavnik KIKštarterja Kamnik. To priložnost smo izkoristili in se dogovorili za dodatne delavnice, kamor nas je od tistih, ki so obiskovali predavanja, prišlo samo še sedem. Začeli smo se redno dobivati na sestankih, kjer smo se pogovarjali o različnih idejah, kar je pripeljalo do tega, da smo se razdelili v dve skupini in začeli aktivno delati na izbrani ideji. Naša skupina je tako začela ustvarjati stran Zapiski.si,« opišejo začetke in pot do spletne strani, ki je v le tednu dni privabila že okoli sedemdeset registriranih uporabnikov, na njej pa je bilo že v prvih dneh objavljenih okoli osemdeset zapiskov in domačih nalog.

Pred začetkom ustvarjanja strani so izhajali iz problema, da vsi dijaki potrebujejo zapiske za ure, na katerih niso prisotni ali pa jim težje sledijo, večini pa se zapiskov ne da deliti. To so hoteli spremeniti, tako da so se lotili iskanja načinov, kako nagraditi tiste, ki pošiljajo zapiske – poimenovali so jih ambasadorji. Imeli bodo posebne ugodnosti, kot denimo sodelovanje s sponzorji, s čimer želijo spodbuditi boljšo kakovost deljenih zapiskov in večjo sodelovanje in pomoč med dijaki.

Za zdaj za kakovost in urejanje naloženih zapiskov skrbijo sami, tako da jih pred objavo pregledajo, »saj želimo ustvariti nekaj, za čimer lahko stojimo in ima trdne temelje, na katerih lahko potem gradimo in dodajamo novosti.«

Dela s projektom in idej jim namreč še zdaleč ni zmanjkalo. »Želimo tudi zbirati posnetke predavanj, s katerimi bi si lahko dijaki pomagali, če so pri uri manjkali ali pa bi radi slišali še eno razlago. Razmišljamo, da bi izbrali najboljše zapiske in povzetke v knjigi za boljšo preglednost in dostopnost brez elektronskih naprav. Vsebine bi lahko nadgradili tudi s popravljanjem esejev, skupnim reševanjem nalog … V mislih pa imamo tudi že mobilno aplikacijo za lažje pregledovanje in deljenje zapiskov,« še zaključijo Marko Kotnik, Neli Supej in Žan Javornik.