Za učence prve triade so se včeraj znova odprla šolska vrata. / Foto: Gorazd Kavčič

Nekateri so šli včeraj spet v šolo

Po več kot dveh mesecih izobraževanja na daljavo so se včeraj v šolske klopi vrnili učenci prvih treh razredov osnovnih šol in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol.

Kranj – Za učence prvih treh razredov osnovnih šol je bil včeraj poseben dan, saj so se po več kot dveh mesecih, ko so se šolali na domu, spet vrnili v šolske učilnice med svoje sošolce in prijatelje. Osnovna šola je obvezna, zato so se morali v šolo vrniti vsi otroci prve triade, to je 64.497 učencev oziroma 34,4 odstotka vseh šolajočih. Izjema so le učenci, ki sodijo v rizične skupine, za katere se bo tako kot za učence od četrtega do osmega razreda pouk nadaljeval na daljavo. V šolske klopi so znova sedli tudi dijaki zaključnih letnikov. V šolah so sicer morali poskrbeti za številne ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom.

Svoja vrata je najmlajšim učencem včeraj tako odprla tudi Osnovna šola Stražišče, v katero se je po besedah ravnatelja Pavla Srečnika vrnilo dvesto otrok matične šole, torej skoraj vsi. Približno polovica jih je ostala tudi v podaljšanem bivanju. »V prihodnje bomo dali možnost, da v šoli popravljajo oceno, tudi učencem z učnimi težavami od četrtega do osmega razreda,« je pojasnil Srečnik in dodal, da se že pripravljajo tudi na vrnitev devetošolcev prihodnji ponedeljek. »Pri učencih prve triade je pri nas dodatna težava, ker del učencev obiskuje pouk na centralni šoli, del pa na stari šoli.« Oddelke so morali po novih normativih namreč razpoloviti, saj je v posameznem razredu lahko največ deset učencev. »Zelo sem zadovoljen, ker so se na delo vrnile tudi skoraj vse učiteljice, tako da smo skupaj z razredniki, delavkami iz svetovalne službe, učiteljicama tujega jezika in učiteljicami iz podaljšanega bivanja lahko zagotovili izvajanje pouka z obstoječim kadrom.« V skladu s priporočili zdravstvene stroke so s talnimi označbami poskrbeli, da med otroki ohranjajo razdaljo metra in pol, na hodnike so namestili tudi avtomatska razkužila. Zjutraj so ob vhodu učence pričakale učiteljice in jih pospremile do razredov, veseli pa ga, da so novi red sprejeli tudi otroci in starši in poskrbeli, da so učenci v šolo prišli pravočasno. »Tri minute pred začetkom pouka so bili že vsi v šoli.« Priznal je, da so zlasti najmlajši sprva malce čudno pogledali, ko so zagledali učiteljice v maskah, a so se kmalu navadili. »Glede na velikost naše šole in pogoje, ki jih imamo, smo prvi dan kar dobro speljali,« je bil zadovoljen Srečnik. Poudaril je še, da bodo v prihodnje čim večji del pouka poskušali speljati na prostem.

Prvošolka Živa, ki obiskuje omenjeno šolo, se je že zelo veselila vrnitve v šolo. Navdušena je bila tudi po koncu pouka, čeprav se je morala navaditi na drugačen red v šoli. »Morali smo sedeti na stolih, na katerih so bila napisana naša imena. Umivati smo si morali roke, pa še razkuževati,« je razložila in dodala, da so imeli tudi novega učitelja. Njeno mamo je skrbelo, da bodo zjutraj težave z bolj zgodnjim vstajanjem, a na koncu ni bilo nobenih težav. Živa je še zatrdila, da ima pouk veliko raje v šoli kot doma. Podobno navdušena je bila tudi tretješolka Ajda. »V učilnici smo si lahko sami izbrali prostor, kje bomo sedeli. Na stol smo nalepili listek s svojim imenom,« je pojasnila in dodala, da se je najbolj razveselila sošolcev in prijateljev, čeprav so morali pri druženju ves čas paziti na ustrezno medsebojno razdaljo. »Na tleh imamo narisano in napisano, koliko moramo biti narazen.« Pouk so že prvi dan imeli tudi na prostem, in sicer so zunaj na dvorišču ponavljali poštevanko.

Pred ponovno vrnitvijo v šolske klopi je že minuli teden učence nagovorila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, ki je poudarila, da si ob začetku letošnjega šolskega leta nihče med nami niti v najbolj drznih sanjah ni predstavljal, da bo šolstvo postavljeno pred tako izjemno preizkušnjo, kot je izobraževanje na daljavo. Zato je pohvalila učence, ki so s svojim vestnim in odgovornim vedenjem ter predanim trudom in učenjem dokazali, da jim »en nadležen virus pač ne sme pokvariti vseh načrtov«. Starejšim so po besedah ministrice pomagali razumeti, kako in zakaj so res pomembni tudi računalniki, pametni telefoni in svetovni splet. »Mi smo bili namreč vse do pred kratkim prepričani, da jih znate uporabljati samo za igrice in neumnosti. Kakšna napaka! Brez posebnih besednih razlag nam zdaj dokazujete, da vam prav te komunikacijske zmogljivosti pomagajo, da se lahko učite naprej, in potrdimo lahko, da so v tem času nujni pripomoček ter da se vaš svet ne bo in ne more ustaviti.« Čas med poletnimi počitnicami, je napovedala, pa bodo poskušali izkoristiti za iskanje rešitev, da se bodo jeseni lahko varno vrnili v šolo vsi otroci. »Vi pa niti za hip ne pozabite, da ste skupaj s svojimi učitelji in starši postali največji zmagovalci. Zmagovalci znanja, zmagovalci tega in prihodnjega časa!« je v svojem nagovoru še poudarila Simona Kustec.