V Sloveniji v zadnjih dneh beležimo največ eno novo okužbo s covidom-19. / Foto: Gorazd Kavčič

Epidemija še naprej izzveneva

V Sloveniji še naprej beležimo dneve z največ eno okužbo. Medtem se uvaja samoplačniško testiranje. V vladnem klicnem centru za informacije o koronavirusu pa so zabeležili že več kot 42 tisoč klicev.

Kranj, Ljubljana – Število okuženih s covidom-19 se je v tem tednu še naprej umirjalo. V ponedeljek in torek so s testi potrdili po en nov primer, v sredo pa nobenega. En človek je umrl, tako da je skupno število umrlih od začetka epidemije 105. Upada tudi število hospitaliziranih oseb. Teh je bilo včeraj 21, od tega tri na intenzivni negi.

Do srede je bilo okuženih 1468 ljudi, od tega 820 moških in 648 žensk. Po torkovih podatkih je največ okuženih, 243, v starostni skupini od 45 do 54 let, sledijo okuženi v starostni skupini med 55 in 64 let, teh je 219. V starostni skupini med 65 in 74 let je 132 okuženih, v skupini od 75 do 84 let pa 159. Starejših od 85 let z okužbo s covidom-19 je 171. Med otroki, starimi do štiri leta, je bilo osem potrjenih okužb, v skupini od 5 do 14 let pa je bilo okuženih 27. Med mladostniki od 15. do 24. leta so bile 103 potrjene okužbe, med osebami v starostni skupini od 25 do 34 let pa 204.

Uvajajo samoplačniško testiranje

Samoplačniško testiranje, ki ga že nekaj dni opravljajo v celjski bolnišnici ter zdravstvenih domovih v Slovenj Gradcu, Mariboru in na Ravnah na Koroškem, je od včeraj možno tudi v ljubljanskem zdravstvenem domu na Metelkovi. Cene testiranj, ki se po poročanju STA opravljajo po metodi PCR, ki velja kot mednarodno potrdilo pri prečkanju državne meje, se gibljejo okoli sto evrov.

Klicni center še vedno deluje

Državljani lahko informacije o virusu dobijo tudi v vladnem klicnem centru na številki 080 1404. Brezplačna številka ostaja dostopna še naprej, se je pa spremenil delovni čas. Klicni center bo dostopen vsak delavnik od ponedeljka do petka med 8. in 16. uro.

Dr. Mojca Matičič z Infekcijske klinike UKC Ljubljana in strokovna mentorica študentom v vladnem klicnem centru je na včerajšnji vladni novinarski konferenci povedala, da so doslej prejeli že več kot 42 tisoč klicev, v povprečju jih vsak dan zabeležijo 611, imeli pa so tudi dva dneva, ko je bilo klicev v enem dnevu več kot 1200. Na vprašanja odgovarjajo študenti višjih letnikov medicinske fakultete v Ljubljani, ki že imajo široko strokovno znanje iz obravnavanih področij, dodatno pa so jih usposobili tudi za komuniciranje po telefonu.

Po besedah Matičičeve so klicatelji sprva iskali predvsem odgovore na vprašanja medicinske in zdravstvene narave, informacije o načinu prenosa, varovanju pred okužbo, rdeča nit pa vseskozi ostajajo vprašanja o testiranju, prehajanju meja in vprašanja o karanteni. Kot je dejala Matičičeva, je klicni center prerasel okvire podajanja zgolj ažurnih in strokovnih informacij o virusu, temveč je postal »one stop shop«, kjer je mogoče vse informacije o koronavirusu dobiti na enem mestu.

Tako posredujejo tudi informacije vladi in drugim pristojnim institucijam. Tudi vrtnarije in cvetličarne so se odprle na pobudo, ki je prišla preko klicnega centra. Nasploh je klicni center tudi nekakšen barometer za vlado, ki na ta način dobiva širšo sliko tega, kako epidemijo doživljajo ljudje.