Tudi Marjan Pogačnik (Iskra Mehanizmi) in Matjaž Čemažar (Domel) pozivata vlado, naj ohrani dosedanje ukrepe ter zagotovi hitre in učinkovite vire finančne pomoči. / Foto: Gorazd Kavčič

Svarijo pred odpuščanji

Slovenska avtomobilska industrija bo brez podaljšanja ukrepa čakanja na delo prisiljena v odpuščanje. Poleg katastrofalnega padca naročil jih pesti tudi negotovost na trgu.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je po včerajšnjem srečanju z vodilnimi predstavniki podjetij iz avtomobilske industrije obljubil, da bo koaliciji predlagal, da v tretjem protikoronskem paketu podaljšajo subvencioniranje čakanja na delo za en mesec tudi za avtomobilsko industrijo, so povedali po včerajšnjem srečanju v Ljubljani. Hkrati bodo iskali rešitve, da bi tej industriji omogočili vlaganja v raziskave, razvoj in inovacije.

Ljubljana – Brez podaljšanja ukrepa čakanja na delo in nekaterih drugih ukrepov iz prvega in drugega protikoronskega paketa se v slovenski avtomobilski industriji obetajo velika odpuščanja in stečaji. Zaradi posledic epidemije koronavirusa je ogroženo vsako četrto delovno mesto v panogi, kar bi po najbolj črnem scenariju za slovenski trg dela pomenilo deset tisoč dodatnih brezposelnih, so ta teden opozorili predstavniki podjetij iz Slovenskega avtomobilskega grozda.

Po besedah predsednika uprave skupine Kolektor Radovana Bolka je slovenska avtomobilska industrija aprila utrpela 60-odstotni upad proizvodnje, maja pa 50-odstotnega, podobno bo junija, kdaj bo sledilo okrevanje, pa je trenutno še nemogoče napovedati. Po njegovi oceni je kriza zaradi covida-19 bistveno hujša od svetovne finančne krize pred desetletjem, zato je ustrezno ukrepanje še toliko bolj pomembno.

Enakega mnenja je tudi predsednik uprave Domel Holdinga Matjaž Čemažar, ki še opozarja, da se podjetja v avtomobilski industriji soočajo tudi z negotovostjo, ta pa je še bolj kritična kot zmanjšan obseg dela in naročil. Podobno pravi tudi direktor Iskre Mehanizmi Marjan Pogačnik. »Najprej so se naročila le odpovedovala brez napovedi za naprej. Zdaj se te napovedi spreminjajo tedensko, nihče nam ne zna povedati, kako bo junija,« je dejal Pogačnik, ki se tudi boji, da bodo izplačila subvencije za skrajšan delovni čas, ki bodo financirana z evropskimi sredstvi, prihajala z večmesečno zamudo.

Generalni direktor Lotrič Meroslovja Marko Lotrič pa je opozoril, da si težko predstavlja odpuščanje strokovnjakov, ki so kot inovatorji srce podjetja, zato sta tako ukrep skrajšanega delovnega časa kot čakanja na delo nujna za preživetje avtomobilske industrije.

Kot je znano, vlada razen za turizem ni podaljšala ukrepa čakanja na delo, zato so se vodilni predstavniki podjetij iz avtomobilske industrije včeraj srečali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom in mu predstavili zahtevne razmere, v katerih poslujejo.