Zame so stanovalci

V času epidemije covida-19 se je največje tveganje za obolevanje pokazalo v domovih za starejše. Starejši so rizična skupina za težje posledice, ki jih lahko prinese okužba z novim koronavirusom, ob pogosto še drugih pridruženih boleznih. Virus je nalezljiv, dom pa je praviloma ena hiša z veliko stanovalci ...

O skrbi za starejše še posebno v domovih za starejše se je v zadnjih dveh mesecih veliko govorilo. Tamkajšnje prebivalce pa smo naslavljali različno. S stanovalci, oskrbovanci, varovanci. Poimenovanje, s katerim se strinjam, je stanovalec. Kajti če jim skrbno prisluhnete, potem vam bodo tudi sami povedali, da je to zdaj njihov dom. Dom, v katerem pečejo piškote, se sprehajajo po parku, sprejemajo obiske (če izvzamemo čas epidemije), imajo na steni sobe svoje slike, se smejejo ter so kdaj žalostni in tudi bolni ... Tudi stanovalci Doma Viharnik v Kranjski Gori, ki so nastopili v dvanajstminutnem filmskem zapisu o situaciji v času epidemije, ki si ga lahko pogledate na spletni strani doma, so se kar strinjali, da imajo sicer skrbne svojce, a ta dom je zdaj njihov dom.

Stanovalci se torej ne varujejo (meni že ne bi bilo všeč, da bi me ogovarjali na ta način), ampak tam stanujejo. Da je stanovalec pravi izraz, pritrjuje dr. Anamarija Kejžar, sodelavka Katedre za dolgotrajno oskrbo na Fakulteti za socialno delo in nekdanja direktorica tržiškega doma starejših. Kot pravi, je poimenovanje stanovalcev v domovih v času epidemije pokazalo zelo jasno, kako različne stroke pristopajo k obravnavi ljudi v sistemu; človeku v bolnišnici rečemo pacient, v domovih pa so se pojavili izrazi varovanci, oskrbovanci, stanovalci. »Zavedati bi se morali, da izrazi, kot sta varovanec in oskrbovanec, postavljajo človeka, ki živi v domu več let v svoji sobi, v podrejen položaj. Možnost izbire, soodločanja, načrtovanja lastnega življenja v domu je tista, ki jo človeku s pokroviteljskim odnosom sistema odvzamemo – kar se lahko odseva tudi v poimenovanju, kot je varovanec ali oskrbovanec.« Kot poudarja, mora dom odsevati domačnost, spoštljive in prijazne odnose med stanovalci, zaposlenimi ter svojci in je odprt v skupnost, stanovalci pa se po svojih močeh vključujejo v dogajanje. Vodstva domov se zavedajo, da soodločajo s stanovalci. »Zato se moramo zavedati tudi dejstva, da si nekdo, ki po dolgi življenjski poti, ko potrebuje več pomoči ali ne želi obremenjevati družine in se odloči za selitev v dom, ne zasluži postati le eden od varovancev ali oskrbovancev.«

Stanovalci morajo imeti možnost in pravico, da ohranijo v domu svojo avtonomijo, identiteto in dostojanstvo. Se strinjam z vami, dr. Kejžarjeva, da se to kaže tudi v tem, kako jih vidimo in imenujemo.