Denar za občinske naložbe v parku

Poslanci državnega zbora so minuli teden potrdili novelo zakona o Triglavskem narodnem parku, ki med drugim določa nov način dodeljevanja proračunskih sredstev za občine v parku.

Ljubljana – Spremembe zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP), ki jih je predlagala poslanska skupina SAB, je podprlo kar 79 poslancev. S spremembami so na novo uredili način dodeljevanja sredstev iz državnega proračuna občinam v parku. Po novem bodo lokalne skupnosti za investicije vsako leto prejele okrog štiri milijone evrov, kar predstavlja 0,2 odstotka dohodnine, so pojasnili v SAB. Doslej je veljalo, da razvojni projekti in investicije v parkovnih občinah prejmejo dodatna proračunska sredstva v višini osemdeset odstotkov predračunske vrednosti projekta, a prav ta določba se v praksi ni izvajala. Po prepričanju nekdanjega župana občine Bohinj in prvopodpisanega pod novelo Franca Kramarja je bil zakon o TNP iz leta 2010 eden največjih problemov Zgornje Gorenjske in Primorske, saj s strogimi pravili omejuje razvoj lokalnemu prebivalstvu.

»Zakon vsebuje 78 prepovedi za parkovne skupnosti, a prebivalci so to delno sprejeli, saj jim je bilo obljubljeno, da bo država sofinancirala razvojne projekte v osmih občinah na območju parka.« Kljub temu v vseh letih doslej država ni zagotovila dodatnih proračunskih sredstev za parkovne občine. S spremembo 11. člena omenjenega zakona pa bodo po novem občinam vsako leto namenili 0,2 odstotka dohodnine. Omenjena sredstva si bo osem parkovnih občin, to so Bovec, Bohinj, Kranjska Gora, Bled, Tolmin, Kobarid, Gorje in Jesenice, med seboj razdelilo po deležih, ki so jih sporazumno določili župani. Kot so še pojasnili v SAB, predlog sicer sledi ureditvi v zakonu o glavnem mestu, po katerem Mestni občini Ljubljana za posamezno proračunsko leto pripada med 0,6 in 0,8 odstotka dohodnine za izvajanje nalog iz pristojnosti državnih organov in organov mestne občine. »Tako kot ima Ljubljana kot prestolnica poseben pomen za državo, ga ima tudi edinstven TNP.«