Odločanje so preložili

Potem ko je večina razpravljajočih mestnih svetnikov napovedala, da ne bodo podprli podražitve oskrbe s pitno vodo, se je kranjski župan Matjaž Rakovec odločil za umik predloga do naslednje seje.

Kranj – Kranjski mestni svetniki v sredo niso odločali o najbolj vroči temi junijske redne seje – o predlagani podražitvi oskrbe s pitno vodo, saj je župan Matjaž Rakovec po polemični razpravi predlog umaknil in napovedal, da ga bodo znova obravnavali na naslednji seji, ki bo predvidoma 23. junija.

V Komunali Kranj z elaboratom o oblikovanju cene izvajanja storitve oskrbe s pitno vodo za vseh sedem občin, v katerih izvajajo oskrbo s pitno vodo, predlagajo 32-odstotni dvig omrežnine in skoraj petodstotni dvig vodarine, iz katerih je sestavljena cena storitve oskrbe s pitno vodo. Taka podražitev bi povprečnemu gospodinjstvu mesečni izdatek za pitno vodo z zdajšnjih 13,58 evra dvignila na 15,84 evra, torej za 16,6 odstotka. Ker pa je treba poračunati še izgubo v višini 781.910 evrov, ki jo je v preteklem obračunskem obdobju pri oskrbi s pitno vodo pridelala Komunala Kranj, bi bili računi za vodo naslednjih dvanajst mesecev še višji in bi za povprečno gospodinjstvo znašali 17,45 evra na mesec, kar pomeni skoraj 30-odstotno podražitev. Po besedah direktorja Komunale Kranj Matjaža Berčona je podražitev potrebna predvsem zaradi večjega obsega v obnovo hišnih priključkov, ki sledi izvajanju projekta Gorki 2 na območju Britofa, Predoselj in Mlake pri Kranju in obsežne menjave vodomerov v naslednjem petletnem obdobju.

Večina mestnih svetnikov, ki se je vključila v razpravo, je napovedala, da predlagane podražitve ne bo podprla. Kot razlog so navajali predvsem neprimeren čas zaradi koronakrize, Berčona pa so pozivali tudi k večji optimizaciji poslovanja komunalnega podjetja. Več jih je tudi predlagalo podobno rešitev, o kateri razmišljajo v Naklem, namreč da tisti del podražitve, ki se nanaša na poračun pretekle izgube, subvencionira občina iz svojega proračuna. Tudi z namenom, da to možnost preučijo, predvsem pa, da svetniki podrobno preučijo razloge za podražitev, se je župan Matjaž Rakovec odločil, da obravnavo prekine in odločanje o novih cenah preloži na naslednjo sejo mestnega sveta. Po županovih besedah bi morebitna subvencija dela cene občino stala približno tristo tisoč evrov, teh sredstev pa v proračunu trenutno ni predvidenih, bodo pa do naslednje seje skušali poiskati ustrezno rešitev.

Berčon je sicer še napovedal, da v Kranju podražitve na področju kanalizacije letos ne bodo predlagali, čeprav so cene prevzema komunalnega blata močno poskočile, skoraj povsem prepričan pa je, da letos ne bodo predlagali niti dviga cene storitve ravnanja z odpadki.