Župani so se zavzeli tudi za nadaljevanje procesa ustanavljanja pokrajin.

Dvig povprečnin dobrodošel, a nekatere težave ostajajo

Župani pozdravljajo zvišanje povprečnin, a ministra za javno upravo opozarjajo še na številne druge težave, s katerimi se srečujejo občine.

Župani opozarjajo, da umeščanje investicij v prostor traja nerazumno dolgo časa.

Medvode – V športni dvorani v Medvodah je v sredo potekala redna letna seja skupščine Skupnosti občin Slovenije (SOS), na kateri je skupaj z župani o prihodnosti, razvoju in financiranju občin razpravljal tudi minister za javno upravo Boštjan Koritnik.

Predsednik največjega slovenskega združenja občin dr. Aleksander Jevšek je poudaril, da so župani zadovoljni z nedavnim dvigom povprečnin, ki se pozna v občinskih proračunih, a to ne pomeni, da je delo zaključeno. Kljub temu da so povprečnine višje, precejšen del občin še vedno ne dobi dovolj sredstev za izvajanje zakonsko določenih nalog. Še bo treba izboljšati zakon o financiranju občin, kjer je dela še veliko, je dodal Jevšek.

V proceduri je tudi predlog zakona o finančni razbremenitvi občin, ki so ga člani SOS pomagali pripraviti še v času prejšnje vlade in predvideva zmanjšanje stroškov občin za trideset milijonov evrov. Podporo predlogu je izrazil tudi Koritnik.

Minister je poudaril, da se je med krizo, ki jo je povzročila epidemija in s katero so se župani najbolj neposredno spoprijeli, izkazalo, da lokalna samouprava dobro deluje. V prihodnje je napovedal vzdrževanje rednih odnosov, vključevanje županov v odločanje o vprašanjih, povezanih z lokalnimi skupnostmi, in napovedal, da bo do konca mandata obiskal vseh 212 občin.

Župani pa so opozorili tudi na nekatere druge težave, s katerimi se srečujejo. Predvsem manjše občine izgubljajo lokalne izpostave državnih služb. Zavzeli so se tudi za enakomernejši regionalni razvoj ter opozorili na težave birokracije in dolgotrajnost postopkov pri umeščanju investicij v prostor, ki trajajo nerazumno dolgo. Pri tem so nekateri župani opozorili na nekatere institucije, ki se postavljajo »nad državo« in zavirajo nekatere pomembne razvojne projekte. Kritike so letele predvsem na račun Agencije RS za okolje.

Koritnik je ob tem povedal, da so težave večplastne in da projektanti večkrat ne pripravijo vlog tako, kot bi bilo treba, saj računajo, da jih bodo lahko kasneje dopolnili. Dodal pa je še, da so težave tudi na strani upravnih enot in drugih pristojnih institucij, kjer večkrat ni problem le kadrovska podhranjenost, temveč tudi učinkovitost in usposobljenost nekaterih delavcev.

Župani so se zavzeli tudi za nadaljevanje procesa ustanavljanja pokrajin. Kot je povedal Jevšek, se postopki niso ustavili niti zaradi menjave vlade niti zaradi krize, kar kaže na to, da gre za državotvorni projekt. Naslednji korak bo, da bodo pristojna ministrstva do sredine meseca pripravila oceno finančnih posledic prenosa nalog v pristojnosti pokrajin ter oceno finančnih posledic prenosa, na podlagi tega pa bo strokovna skupina pripravila predloge pokrajinske zakonodaje.

Ob tokratni skupščini pa je SOS skupaj z ministrstvom za okolje in prostor podelila tudi plakete občinam brez plastike za enkratno uporabo na dogodkih. Skupnost je namreč z ministrstvom novembra lani podpisala sporazum o spodbujanju zmanjševanja uporabe plastičnega pribora v slovenskih občinah. K dogovoru pa lahko občine kadarkoli pristopijo. Do sedaj je to storilo 48 občin, med njimi na Gorenjskem občine Kranjska Gora, Žirovnica in Škofja Loka.