Spomenik v Češnjicah je bil odkrit leta 1975 in je delo akademskega kiparja Janeza Pirnata.

Partizanski spomenik, ki povezuje Slovence in Američane

V Češnjicah pod Menino planino so pripravili tradicionalno slovesnost ob spomeniku padlim partizanom in zavezniškim vojakom.

Češnjice v Tuhinju – Tako kot vsako leto so se poklonili padlim borcem, med njimi partizanskemu zdravniku dr. Petru Držaju, vodji ameriške vojne misije kapetanu Charlesu Fischerju, dvema ameriškima oficirjema Juliusu Rosenbergu in Ernstu Knothu ter dvema britanskima oficirjema majorju Mathewsu in poročniku Edwardu Parsu, ki so padli za svobodo v teh krajih v letih 1944 in 1945. Slovesnosti so se udeležili tudi vodja pisarne za obrambno sodelovanje Veleposlaništva Združenih držav Amerike Jonathan Zebre, še živeča borka Valerija Skrinjar, kamniški podžupan Bogdan Pogačar in predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Dušan Božičnik, ki je bil tudi slavnostni govornik.

Poudaril je, da so v združenju z ogorčenjem sprejeli informacijo o razveljavitvi sodbe Leona Rupnika in da odločno nasprotujejo poskusom tržaških oblasti, da uvedejo 12. junij kot praznik dneva osvoboditve izpod jugoslovanske zasedbe. »Današnji dogodki v svetu in doma niso taki, kot bi morali biti, za kar so se borili naši partizani. Vse to prinaša nemir med nas, razdvojenost in pomanjkanje sočutja do sočloveka. Zato je še bolj pomembno, da prenašamo pridobljene vrednote NOB med mlajše rodove tudi s takšnimi spominskimi obeležji. Nikoli ne smemo pozabiti na vse žrtve, ki so nam omogočile, da živimo v mirni in svobodni Sloveniji,« je med drugim poudaril, zbrane pa že povabil na še eno partizansko slovesnost, ki bo 4. julija na Menini planini.