Takole naj bi bila videti trgovska centra Lidla in Trgovine Jager na travniku pri Titanu. / Vir: Občina Kamnik

Svetniki zavrnili gradnjo centrov

Kamniški svetniki so v prvi obravnavi z osemnajstimi glasovi proti odločno zavrnili predlagano spremembo zazidalnega načrta za območje, na katerem želita graditi trgovca Jager in Lidl.

Svetniki so menili, da predlog upošteva le želje investitorjev, ne pa tudi potreb občanov.

Kamnik – Med točkami dnevnega reda, ki so že pred sredino sejo občinskega sveta v Kamniku dvigale največ prahu, je bila predlagana sprememba odloka o zazidalnem načrtu B12 Bakovnik in B7 Kovinarska – zahodni del. Gre za še edino večje nepozidano območje ob Ljubljanski cesti, ki leži južno od sedanjega Mercator centra in zahodno od območja Titana, na katerem želita nakupovalna centra graditi trgovca Jager in Lidl.

Svetniki so se spraševali, kaj imajo od tega občani. »Kaj imamo mi od tega? Če se spomnimo: z Mercator centrom smo dobili stanovanja, v Domžalah pa novo knjižnico in tribuno pri nogometnem igrišču. Kaj smo mi dobili od Qlandije, Hoferja in Lidla? Razen krožišč ničesar,« je bil kritičen Igor Žavbi iz vrst LMŠ. Tudi nekateri drugi svetniki so menili, da bi občina ob umeščanju novih dveh trgovskih centrov od investitorjev lahko iztržila tudi več javnih in stanovanjskih površin. »Predlagam, da se v prihodnje razmisli o etažni gradnji s trgovskim centrom v pritličju in stanovanji zgoraj, s čimer bi dobili nekakšen novi Mercator,« je povedal svetnik NSi in podžupan Bogdan Pogačar. Zakaj kljub pomanjkanju stanovanj v Kamniku interesa za gradnjo med investitorji ni, se je spraševal tudi podžupan Aleksander Uršič, ki tudi ni bil naklonjen predlogu.

Svetniki so menili, da bi več prostora lahko namenili parkovnim površinam, ki jih je v sedanjem načrtu premalo, med predlogi pa je bilo slišati tudi idejo, da bi na strehi katerega od trgovskih centrov dobili športno igrišče. Na območju bi lahko postavili tudi fotovoltaično elektrarno, ob trgovskih centrih pa bi lahko uredili tudi novo postajo sistema za izposojo koles Kamkolo. »Potrebujemo mestotvorne površine. Ne nazadnje Kamnik nujno potrebuje medgeneracijski center. Idej je veliko, treba pa jih je slišati, ne le poslušati,« je povedala Alenka Jevšnik.

Svetnike je zmotilo tudi to, da se na območju predvideva nasipanje zemljišča, namesto da bi pod objekti zgradili parkirne hiše. Spraševali so se tudi, kako bi nova trgovska centra vplivala na prometno situacijo na že sicer obremenjeni Ljubljanski cesti. Kot je dejal nekdanji župan Anton Tone Smolnikar, ki je tudi glasoval proti, bi zavladal prometni kaos.

Da je sedanji predlog manj primeren in je bil prejšnji načrt ustreznejši, se je strinjal tudi nekdanji podžupan dr. Jernej Markelj, sicer tudi sam arhitekt, ki prav tako predloga ni podprl.

Med izraženimi pomisleki pa je bilo tudi vprašanje, kaj se bo zgodilo z obstoječo Lidlovo trgovino, ki stoji le nekaj sto metrov južneje, potem ko bi se trgovec preselil v večje, nove prostore na križišču Kovinarske in Ljubljanske.

Nekaj očitkov je bil predvsem s strani svetniških skupin Liste Dušana Papeža in LMŠ deležen tudi župan Matej Slapar, češ da bi v dogovarjanju z investitorji lahko iztržil več kvalitetnih vsebin za občane. Na to se je Slapar odzval, da občinska uprava predlog preuči strokovno, obravnava v občinskem svetu pa je namenjena prav predlogom svetnikov, ki lahko predlog tudi zavrnejo. To so svetniki nazadnje tudi storili. Proti predlogu jih je namreč glasovalo 18, za jih je bilo pet, prav toliko se jih je glasovanja vzdržalo.