Janečkove orgle v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu so obnovili na pobudo Gregorja Vojeta. / Foto: Primož Pičulin

Obnovljene Janečkove orgle

V nedeljo je nadškof metropolit Stanislav Zore blagoslovil obnovljene Janečkove orgle v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu, ki so ponovno zaigrale kot ob nastanku pred 277 leti.

Crngrob – Od ideje do končne izvedbe obnove je preteklo dve leti. Ko je Gregor Voje leta 2017 dal pobudo, se je ta sprva zdela utopična, a že naslednje leto je ustanovil sedemčlanski odbor, ki so ga poleg njega sestavljali še župnik v Stari Loki Alojz Snoj, ključar Jože Porenta, Alojzij Pavel Florjančič, Klemen Karlin, Andreja Megušar in Sandi Igličar, ki ga je zamenjal Andrej Hoivik. Odbor je skupaj poiskal ponudbe in strokovne ocene za obnovo tega dragocenega zgodovinskega instrumenta.

Orgle je leta 1743 izdelal Janez Frančišek Janeček. Orgle so bile zadnjič obnovljene leta 1984, ko jih je obnovil Hubertus von Kerssenbrock iz Münchna, a tedaj je šlo bolj za čiščenje in usposobitev orgel za igranje kot za pravo obnovo. Pravo obnovo so tokrat zaupali orgelskemu mojstru Tomažu Močniku, orgelsko omaro pa restavratorju Mihi Leganu.

»Z obnovo orgel je cerkev pridobila uporaben instrument, hkrati pa orgle predstavljajo nepogrešljiv okras v prostoru z izjemno zgodovinsko vrednostjo v širšem evropskem prostoru – tako s stališča glasbene umetnosti kot tudi rezbarske in slikarske obrti,« je povedal Gregor Voje in še dodal: »Vrednost obnove, ki je bila izvedena zelo temeljito in uspešno, ni presegla predračunske vrednosti petdeset tisoč evrov in hvaležni smo vsem donatorjem, Ministrstvu za kulturo in Občini Škofja Loka, da so prispevali sredstva.«

Ob tej obnovi so se lotili še drugih priložnostnih del, med večjimi so bili osvetlitev notranjosti cerkve in izdelava večnamenskega prostora Crngrobski turn nad zakristijo, ki bo služil za manjše razstave ali kulturne dogodke. Po maši si je bilo moč ogledati prvo razstavo v obnovljenem Crngrobskem turnu, in sicer mašne plašče in nekatere paramente iz omenjene cerkve. Razstavo je pripravila Tina Šuštaršič in bo na ogled do sredine julija. V knjigi Crngrobske orgle, ki so jo izdali ob obnovi, je Šuštaršičeva zapisala, da se je v eni izmed najpomembnejših cerkev na Slovenskem ohranila obsežna zbirka liturgičnih oblačil, ki obsega 19 mašnih plaščev in še 83 drugih predmetov, veliko število pa jih sega v drugo polovico 18. stoletja.