Znamenita hiša v Idriji, kjer v pritličju lahko spoznavate rudarske zgodbe, v prvem nadstropju pa si v Gostišču Barbara privoščite kosilo ali pokusite idrijske žlikrofe in njihovo čokoladno različico.

Idrje! oŽivi

Ko Idrija oživi (1)

Predzadnjo soboto v juniju so v Idriji pripravili prireditev z naslovom Idrje! oŽivi. Pri poimenovanju prireditve so želeli uporabiti del idrijskega narečja, zato so uporabili besedo Idrje, saj Idrijo tako imenujejo domačini, razložijo na Zavodu za turizem Idrija. V tem času je Idrija prejšnja leta gostila Festival idrijske čipke. Zaradi razmer, ki so posledica novega koronavirusa, je bil letošnji virtualen in so ga v času od 19. do 21. junija izpeljali na spletni strani festivalidrijskecipke.si. »Vseeno pa smo se hoteli v živo pokloniti Idriji in njeni dediščini – tehniški, kulturni in naravni; povabiti ljudi, da se temu pridružijo in da po koroni zopet skupaj oživimo Idrijo. Hkrati je to uvod v idrijska poletna dogajanja, ki jih bomo združili pod naslovom Idrje! Poleti,« pravi Valerija Verhovnik iz Zavoda za turizem Idrija. Da, res je, to je taista Valerija, ki smo jo lahko pred leti gledali v resničnostnem šovu Kmetija išče lastnika. Korošica, ki je 13 let živela na Primorskem, osem let je kmetovala oziroma imela turistično kmetijo, sedaj pa je že eno leto direktorica Zavoda za turizem Idrija.

Dogajanje na prireditvi je bilo pestro, a vseeno razporejeno preko celega dneva po več prizoriščih po mestu, tako da ni bilo nikjer gneče. Obiskovalci so se lepo prerazporedili: eni so prišli, ko so drugi že odšli. Na različnih prireditvenih lokacijah so lahko kupili kaj lokalnega, prisluhnili Godbenemu društvu rudarjev Idrija, spoznali tehniško, kulturno in naravno dediščino z organiziranimi vodenimi ogledi. Brez idrijskih žlikrofov v Idriji ni kulinarike, na čokoladno izvedbo žlikrofov pa naletimo v Gostišču Barbara, kjer lahko poskusite tudi grenki pelinov »geruš«. Pod gostiščem je vhod v Antonijev rov, je pa to tudi rojstna hiša Stanka Bloudka, očeta znamenite Bloudkove velikanke v Planici. Vmes so lahko obiskovalci srečali najbolj znamenitega vodnika v mestu, nekdanjega rudarja Jožeta Pavšiča. Spoznali so še en lik: rudarjevo ženo, vrata je odprla tudi zanimiva rudarska hiša. Idrijski grad Gewerkenegg je ravno tako sprejemal obiskovalce, gostil je tudi Poletno muzejsko noč. Vseskozi pa so dekleta iz Društva klekljaric idrijske čipke vsem na očeh in razporejene po vseh prireditvenih prostorih prikazovale klekljanje in odgovarjale na vprašanja obiskovalcev.

(Se nadaljuje)