Brezplačni prevoz za starejše

Za pridobitev brezplačne vozovnice za medkrajevni javni potniški prevoz z avtobusom ali vlakom morajo upravičenci oddati vlogo po pošti ali pri prevozniku.

Vlogo za rdečo kartico pošljite na naslov Ministrstvo za infrastrukturo, Langusova ulica 4, 1535 Ljubljana, s pripisom »brezplačna vozovnica Slovenija« ali po elektronski pošti na naslov dtmpp@gov.si (zadeva »brezplačna vozovnica Slovenija«). Upravičenci jo lahko vložite tudi na prodajnem mestu prevoznika. Kartica stane tri evre, če jo prevzamete po pošti, plačate še tri evre poštnine.

Kranj – V sredo je v veljavo stopila brezplačna vozovnica v medkrajevnem integriranem javnem potniškem prevozu za okoli šeststo tisoč upokojencev, invalidov, starejših od 65 let in vojne veterane. Ti lahko brezplačni prevoz uporabijo z rdečo kartico, za katero morajo oddati vlogo na ministrstvo za infrastrukturo ali pri prevozniku. Ne glede na starost pa brezplačne vozovnice ne morejo dobiti zaposleni, posamezniki, ki opravljajo samostojno registrirano dejavnost, poslovodne osebe v gospodarskih družbah in direktorji zasebnih zavodov. Brezplačna kartica tudi ne velja za mestni potniški promet, v tej smeri se sicer ministrstvo za infrastrukturo namerava dogovoriti z občinama Ljubljana in Maribor, kjer je mestni promet najbolj razširjen.

Po besedah ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca bo brezplačen sistem medkrajevnega javnega potniškega prometa z avtobusi in vlaki s svojo preprostostjo, preglednostjo in učinkovitostjo prispeval k trajnostni mobilnosti. Minister je še napovedal, da bodo v prihodnje brezplačno kartico še nadgradili za uporabo na mobilnih telefonih. Sklep o brezplačnih prevozih za starejše je sicer sprejela že prejšnja vlada, zdajšnja pa ga je udejanjila, za kar je morala pred tem pripraviti pravne in tehnične podlage.

Kako do kartice?

Na ministrstvu bodo sprva izdali dva tisoč rdečih kartic. Kdor jo želi pridobiti, mora zanjo zaprositi z vlogo, ki je na voljo na spletni strani ministrstva in na prodajnih mestih prevoznikov. Vlogo je treba poslati po klasični (Ministrstvo za infrastrukturo, Langusova ulica 4, 1535 Ljubljana, s pripisom »brezplačna vozovnica Slovenija«) ali elektronski pošti (dtmpp@gov.si, v zadevo naj se napiše »brezplačna vozovnica Slovenija«). Vložiti jo je možno tudi na prodajnem mestu prevoznika. V največjem gorenjskem avtobusnem prevozniku Arriva Alpetour sicer priporočajo, da zaradi zmanjševanja tveganj okužbe z novim koronavirusom vlagatelji obrazce za pridobitev vozovnice raje oddajo prek ene od obeh oblik pošte. »Na prodajnih mestih skupine Arriva Slovenija je do nadaljnjega omogočena le oddaja popolno izpolnjene vloge. Izdelano kartico bomo na stroške upravičenca posredovali na stalni naslov, naveden na vlogi,« poudarjajo.

Okvirni rok za preverjanje upravičenosti in izdajo rdeče kartice je tri dni, sprva bo verjetno zaradi večjega števila vlog trajalo tudi kakšen dan dlje. Na ministrstvu priporočajo, da vlagatelj pri oddaji vloge vpiše svojo telefonsko številko, da bi se lahko tako odpravile morebitne nejasnosti. Kartice, za katere bo treba plačati tri evre in bodo veljale 365 dni od izdaje, je možno prevzeti na prodajnih mestih prevoznikov ali po pošti, za kar pa bo treba dodatno plačati tri evre poštnine.

V Arrivi še priporočajo, da upravičenci s postopkom pridobivanja vozovnice ne hitijo in si vozovnico priskrbijo šele takrat, ko nameravajo medkrajevni javni potniški promet tudi dejansko uporabiti. Ob tem opozarjajo, da je na avtobusih in vlakih še vedno treba upoštevati pravila in priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.