Za kulturno dejavnost Slovencev na Koroškem sta poleg društev najbolj odgovorni obe kulturni zvezi: Krščanska kulturna zveza in Slovenska prosvetna zveza. Njuni predstavniki so se pretekli teden pogovarjali tudi s slovensko ministrico dr. Heleno Jaklitsch, odgovorno za Slovence v zamejstvu in po svetu. Na sliki (od leve): Avgust Brumnik, predsednik Slovenske prosvetne zveze, Zalka Kelih - Olip, tajnica Krščanske kulturne zveze, Janko Krištof, predsednik Krščanske kulturne zveze, in Mitja Rovšek, poslovodja Slovenske prosvetne zveze.

Umetnost povezuje in premaguje razlike

V občinski hiši v Bilčovsu/ Ludmannsdorf bo v nedeljo, 28. junija, ob 19. uri spominski večer, na katerem bo nekdanji novinar in tajnik Zveze koroških partizanov Andrej Mohar bral in dokumentiral, kako priče časa pripovedujejo o letih nacizma v občini Bilčovs.

Včeraj sta bila na Koroškem dva za Slovence in za ohranitev dvojezične Koroške pomembna dogodka. V K&K centru v Šentjanžu (St. Johann) v Rožu so predstavili literarno-likovno monografijo Naša Koroška (Unser Kärnten), ki sta jo skupaj pripravila in izdala Zveza koroških pisateljev in pisateljic ter Društvo slovenskih pisateljev na Koroškem. V monografiji je objavljenih po dvajset literarnih del iz vsakega društva in prav toliko likovnih del. Predsednik Društva slovenskih pisateljev na Koroškem Niko Kupper je povedal, da pred desetimi leti izdaja take monografije ne bi bila mogoča, danes pa je bilo to storjeno brez oviranja. Predsednica Zveze koroških pisateljev in pisateljic Gabriele Russwurm Biro pa je v uvodu zapisala, da je knjiga literarni poskus obdelave Koroške in opozorila na aktualni pomen v politiki pogosto uporabljenega in zlorabljenega gesla Pazite na Koroško. Nekdaj so imeli govorci v mislih predvsem ohranitev nemške Koroške, danes pa je pomembno za ohranitev dvojezične Koroške.

V Mohorjevi hiši v Celovcu pa se je včeraj začela četrta konferenca na temo Prihodnost koroških Slovencev in Slovenk 100 let po plebiscitu. Pod geslom Gemeinsam 2020 Skupno tako potekajo od leta 2017 naprej pogovorna omizja, konference, simpoziji in čezmejni pohodi. Tudi na letošnji konferenci, ki bi morala biti že spomladi, pa je bila zaradi epidemije prestavljena na začetek julija, bodo sodelovali politiki in raziskovalci obeh narodnosti na Koroškem. Direktor Mohorjeve dr. Karl Hren pričakuje zanimivo in koristno razpravo, ki bo odgovarjala na vprašanja o prihodnosti dvojezičnosti, o jezikovnih možnostih in o pravnem varstvu manjšin. Tako kot doslej se bo tudi letošnja konferenca zaključila s sobotnim (jutrišnjim) čezmejnim pohodom. Pohodniki, med katerimi bodo tudi župani iz sosednjih občin na obeh straneh meje, se bodo zjutraj zbrali v Pliberku in prehodili pot od Komlja na avstrijski strani meje do Strojne na slovenski strani.