Foto: Gorazd Kavčič

Od polnoči nov režim na mejah

Minister za notranje zadev v odstopu Aleš Hojs poziva Slovence, naj čim manj potujejo na Hrvaško. Odločbe o karanteni bodo potnikom vročali že na meji, za nespoštovanje karantene je zagrožena tudi kazen.

Ljubljana, Kranj – Vlada je na današnji dopisni seji sprejela Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije, s tem bodo lahko odločbe o karanteni potnikom vročene že na meji. Potnik bo ob vstopu v državo moral podati naslov stalnega ali začasnega prebivališča oz. kraja bivanja, kjer bo prestajal karanteno. Kot je dejal minister za notranje zadeve v odstopu Aleš Hojs, bodo potnikom, ki ne bodo mogli zagotoviti mesta, kjer bodo prestajali karanteno, vstop v Slovenijo zavrnili že na meji.

Sprememba odloka je bila po Hojsovih besedah nujna zaradi izigravanja oziroma neupoštevanja dozdajšnjega odloka, saj so ugotavljali, da številni delavci, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji in prihajajo iz tretjih držav, pa tudi slovenski državljani »varajo« slovenske mejne organe in jim posredujejo zavajajoče podatke, da v državo vstopajo iz Hrvaške, ne pa iz tretjih držav, torej Bosne in Hercegovine ali Srbije.

Nov režim velja od polnoči, ko bo Slovenija tudi Hrvaško skupaj s Francijo in Češko uvrstila na rumeni seznam, na t. i. zeleni seznam pa se po novem uvrščata Belgija in Nizozemska.

Z novim režimom ne zmanjšujejo števila mejnih prehodov, na katerih se prestopa meja s Hrvaško, pravi Hojs. So pa določili mejne prehode, na katerih lahko vstopajo tisti potniki, ki vedo, da jih ob vstopu v Slovenijo čaka karantena. Na meji s Hrvaško so to mejni prehodi Gruškovje, Obrežje, Metlika in Jelšane, sicer pa tudi notranja kontrolna točka na Letališču Jožeta Pučnika.

Da niso bivali v tretji državi, lahko potniki dokazujejo na različne načine. Kot pravi Hojs, denimo tako, da se izkaže lastništvo nepremičnine ali plovila ali z računom iz hotela, pa tudi z računom iz gostinskega lokala ali za plačilo parkirnine. A kot dodaja notranji minister, lahko policist preveri verodostojnost dokumentov in v primeru, da oceni, da ne potrjujejo navedb vstopajočih ali delujejo sumljivi, odredi karanteno.

Za nespoštovanje karantene je lahko oseba tudi kazensko odgovorna. Denarne kazni ostajajo nespremenjene. Nadzor karantenskih odločb izvaja inšpektorat za zdravje, pomoč pa mu bo nudila tudi policija, ki pa se ne more zglasiti na domu osebe v karanteni. Hojs sicer meni, da je treba nadzor nad upoštevanjem karantenskih odločb zaostriti.

Po besedah Nuške Čakš Jager, namestnice predstojnika centra za nalezljive bolezni na NIJZ, je sicer stanje na Hrvaškem »precej burno«, z obsežnim izbruhom virusa v Zagrebu, izjemno velik obseg primerov je tudi v Slavoniji, kjer so najbolj izpostavljene ranljive skupine, tudi v domovih za starejše. Kot je dejala, je veliko izbruhov posledica druženj, porok …

Čakš Jagrova sicer odsvetuje vsako potovanje v države, ki niso na t. i. zelenem seznamu. Takšnega mnenja je tudi Hojs. »Mislim, da je treba Slovence pozvati, da v čim manjši meri potujejo na Hrvaško,« pravi in ob tem dodaja, da je treba uporabljati zdravo pamet in ne ogrožati zdravja sebe in drugih. Naslednja stopnja je po njegovih besedah sicer zaprtje meja, česar »si nihče ne želi«.