Od leve: nova predsednica Muzejskega društva Škofja Loka Helena Janežič, dosedanji predsednik Aleksander Igličar in urednica Loških razgledov Marija Lebar / Foto: Gorazd Kavčič

Ustvarjajo zgodovinski spomin

Muzejsko društvo Škofja Loka je izdalo 66. številko Loških razgledov, domoznanskega zbornika, ki v tem okolju prispeva k ustvarjanju zgodovinskega spomina.

Škofja Loka – Predstavitev letošnjega zbornika je bila v marsičem posebna. Predsednik Muzejskega društva Škofja Loka Aleksander Igličar je spomnil na lansko srečanje s prof. dr. Zvonko Zupanič Slavec, ki je občinstvu predstavila pandemijo španske gripe izpred stotih let, letos pa je pandemija doletela tudi današnjo družbo. Zbornik je dobival končno podobo prav v tem obdobju in junija nemoteno izšel. Povsem po naključju so ga predstavili prav na dan, ko Škofja Loka praznuje občinski praznik. Zaradi razmer so predstavitev prvič združili z zborom članov, dogodek v Sokolskem domu je potekal z upoštevanjem medsebojne razdalje, udeleženci so nosili zaščitne maske.

Loški razgledi, ki na 420 straneh prinašajo 41 prispevkov različnih avtorjev, pa so bogati kot vedno. Vsebino je predstavila urednica Marija Lebar. Prve strani so namenili lani umrlemu Ivanu Omanu, kmetu in politiku, enemu od ustanoviteljev slovenske države, simbolu slovenske pomladne politike in pokončnemu človeku. Med vsebino, razdeljeno po rubrikah, najdemo zapis o zgodovini in stavbnem razvoju Puštalskega gradu. V gradu je živel Avgust Berthold, ustvarjalni fotograf z izostrenim občutkom za zaznavanje in analiziranje ljudi in narave, sodobnik in sopotnik slovenskih impresionistov, pravzaprav peti impresionist, kakor ga v naslovu tudi poimenuje avtor Sarival Sosič. Bertholdov avtoportret z ženo nas gleda tudi z naslovnice tokratnih Razgledov.

Zaradi izbruha pandemije covida-19 letos niso izvedli načrtovane prireditve, javnega branja in žrebanja v natečaju Tole moram povedat'. Zaključili so ga kar na spletu, rezultate pa je vodja projekta Ambrož Demšar predstavil na srečanju ob predstavitvi Loških razgledov. V zborniku sta tudi zapis o natečaju in izbor najboljših prispevkov, ki so jih ustvarili učenci osnovnih šol na Škofjeloškem, v njih pa na podlagi pričevanj starejših pišejo o dogodkih iz preteklosti, vrednih ohranitve. Med 42 prispevki je bil kot najboljši nagrajen zapis Šola pri uršulinkah učenca Matevža Demšarja z Osnovne šole Poljane. Njegova mentorica je Majda Bernik. Še enega nagrajenca in mentorico pa so izžrebali. To sta bila Maks Čemažar Hren z OŠ Poljane in mentorica Olga Koplan z OŠ Ivana Groharja Škofja Loka. Medtem so razpisali že tretji natečaj.

Na zboru članstva Muzejskega društva se je z mesta predsednika po 12 letih poslovil Aleksander Igličar, za predsednico pa so izvolili dosedanjo podpredsednico Heleno Janežič.