Minister Janez Cigler Kralj

Sprejet je četrti protikoronski paket

Državni zbor je odpravil datum 13. marec, do katerega so doslej morali biti registrirani ponudniki namestitev z zajtrkom, da so lahko ponudili koriščenje vrednostnega bona. Od danes lahko gostom omogočijo koriščenje bonov tudi ponudniki, ki te storitve ponujajo le sezonsko ali pa so kapacitete odprli po 13. marcu, torej v marcu, aprilu in maju.

Ljubljana – Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci predstavil ukrepe v četrtem protikoronskem paketu ukrepov za pomoč ljudem zaradi epidemije covida-19. Govoril je tudi o pripravljenosti domov starejših občanov na soočenje s koronavirusom.

Kot je dejal, je bil sinoči v državnem zboru potrjen četrti protikoronski paket (PKP4), ki vključuje ukrepe za pomoč gospodarstvu kot pripravo na morebitni drugi val epidemije. Nosilni ukrep je podaljšanje ukrepa čakanja na delo doma za en mesec, z možnostjo, da ga vlada podaljša še največ dvakrat po en mesec. Po ministrovih besedah je v ukrepu čakanja na delo še vedno šestdeset tisoč zaposlenih, saj del gospodarstva še ne more delno ali polno zagnati storitev oziroma proizvodnje. Prav tako v veljavi ostaja ukrep subvencioniranja skrajšanega delovnega časa.

Drugi pomemben sprejeti ukrep je, da bo država prevzela plačilo nadomestila za karanteno za zaposlene. Tistim zaposlenim, ki jim je karantena odrejena zaradi stika z okuženim na delovnem mestu, bo pripadalo stoodstotno nadomestilo. Če bo zaposleni obiskal državo, ki je na zelenem ali rumenem seznamu, v času bivanja tam pa se država preseli na rdeči seznam in mora zato v karanteno, mu pripada osemdesetodstotno nadomestilo. V primeru, da gre zaposleni v državo z zelo slabo epidemiološko sliko, ki je na rdečem seznamu, pa mu ne pripada nadomestilo za karanteno (razen izjem, kot so smrt partnerja, otroka, rojstvo otroka ...).

Minister je tudi povedal, da so zagotovili dodatnih 31 milijonov evrov za socialnovarstvene zavode, predvsem za reševanje kadrovske stiske, ki se je v času korone še posebno izrazito pokazala. »S tem denarjem bi v prihodnjih dveh letih lahko interventno pomagali, da se kadrovsko okrepijo in tako bolje pričakamo drugi val in morebitne druge preizkušnje,« je dejal minister.