Tilen Božič

S kolesa na žlikrofe

Ko Idrija oživi (3)

V središču Idrije smo srečali Tilna Božiča iz Mladinskega centra Idrija, in sicer ob simpatičnih osmih gorskih e-kolesih. Razložil nam je, da bodo poskusili obiskovalcem Idrije ponuditi tudi tovrstno kolesarsko raziskovanje okolice. »Menimo, da greš v Idriji lahko iz mesta na podeželje, ki pa je relativno hribovito,« razloži Tilen in poudari tri klasične kolesarske trase skozi Unesco Geopark Idrija: ena vodi v Idrijske Krnice, druga na Črnovrško planoto, tretja pa pelje skozi krajinski park Zgornja Idrijca, Klavže, Čekovnik, na Hleviško planino. »Trase so različnih zahtevnosti: od najlažje z ne ravno pretiranimi vzponi do najtežje s težjim vzponom, ki je dolga 46 kilometrov,« še pove. Ta kolesarsko-turistični (pilotni) projekt je nastal tudi v sodelovanju z Zavodom za turizem Idrija. Seveda so ljubitelji kolesarjenja v Idrijo vabljeni za več dni in si tako lahko »privoščijo« kar vse tri kolesarske trase.

Valerija Verhovnik se dotakne še drugega, kar Idrija ponuja turistu, omeni pa še kulinarično novost, ki je luč sveta ugledala pred kratkim: sladoled iz znamenitega sira Grana Padano, ki ga postrežejo z njihovimi, idrijskimi žlikrofi.

Vemo pa, da se Idrija lahko pohvali tudi s čokoladnim žlikrofom in zato povprašamo o čokoladni zgodbi njenega idejnega očeta, sicer Gorenjca, Matjaža Jelovčana. Izvemo, da je sladki žlikrof ročno izdelan iz bele in temne čokolade, polnjen s posebnim sladkim polnilom in po motivu žlikrofa iz Idrije. Vendar je, preden se je ideja o sladkem žlikrofu realizirala, minilo kar nekaj časa, pri izpeljavi pa so mu pomagali v ljubljanski Rajski ptici. Niso pa bili tudi kar takoj zadovoljni z okusom polnil obeh žlikrofov in seveda še dodanima omakama, ki sta tudi pomembna sestavina krožnika s sladkim žlikrofom.

Vsi ljubitelji idrijskih žlikrofov pa lahko obiščete Idrijo tudi za praznik te tradicionalne rudarske jedi, ki ga organizatorji načrtujejo letos 22. avgusta, in kolikor nam je znano za zdaj, prireditev bo. (Konec)