Pri spomeniku NOB v Kokri so Vanda Arnež, Fani Koder in Stane Povšnar položili venec. / Foto: Tina Dokl

Spomin na trpljenje naroda

Pri spomeniku NOB v Kokri so minulo soboto s slovesnostjo obeležili 78. obletnico požiga vasi Kokra in se spomnili vseh žrtev nemškega okupatorja ter deportiranih v koncentracijska taborišča.

Kokra – »V kokrški dolini so se zgodili eni najbolj krutih okupatorskih zločinov. Nemški okupator je 20. julija 1942 požgal vas Kokra, med drugim domačije, gostilniške hiše, mežnarijo in župnišče. Otroke in ženske so odpeljali in izselil V Nemčijo, na tisti dan pa so postrelili 13 domačinov. Deset dni prej so ob kokrški cesti ustrelili tudi slovenske domoljube, ker so v kranjskih gestapovskih zaporih prepevali slovenske pesmi,« je pojasnil predsednik krajevnega združenja za vrednote NOB Preddvor Franci Ekar in dodal: »Da je bilo okupatorsko krvavo nasilje popolno, so štiri dni po požigu vasi iz begunjskih zaporov pripeljali še 11 talcev ter jih na predelu, imenovanem Celarjeva struga, ustrelili. To okupatorsko krvoločno divjanje po dolini Kokre je neizbrisen spomin, kaj vse je moral napadeni slovenski narod pretrpeti, se žrtvovati, da je ljudožerski fašizem in nacizem bil s svetovnimi zavezniškimi silami premagan.«

Zbrane sta na spominski slovesnosti nagovorila še župan Občine Preddvor Rok Roblek in predsednik združenja za vrednote NOB Kranj Božo Janež. »Tukaj smo, da ohranjamo in branimo zgodovinsko resnico. Spoštljivo se spomnimo vseh, ki so za sanje o svobodi in pravičnejši družbi žrtvovali lastno življenje ali jim ga je okupator na nasilen način odvzel,« je dejal Janež in nadaljeval: »Večina nas, ki smo rojeni po koncu druge svetovne vojne, si želi, kar so želeli naši pogumni predniki – svobodo, mir in človeka vredno življenje. Vse to pa je danes ogroženo. Naš in prihodnji rodovi bomo lahko pogumneje stopali negotovi prihodnosti naproti, če bomo ob spominu na vse trpljenje pod okupatorskimi oblastmi ponosni na partizanske borce in vse, ki so podpirali NOB, krepili svojo ustvarjalnost, požrtvovalnost, tovarištvo in svobodoljubnost.« Žrtvam so se s polaganjem venca poklonili Vanda Arnež, Fani Koder in Stane Povšnar, slovesnost pa sta s kulturnim programom obogatili Anica Celar Gorza in Mirjana Črnac.