Špela Horjak je namestnica vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina.

Slovenija na meji med zeleno in rumeno

Vlada je podaljšala ukrep čakanja na delo doma še do konca avgusta. Ukrep je uspešen, so ocenili na vladi, delodajalci ga potrebujejo, saj v nekaterih panogah še ni zaznati okrevanja oziroma to ni dovolj močno, da bi se lahko vsi zaposleni vrnili na delo. Ta čas je na čakanju na delo doma še 24 tisoč delavcev (v prvem valu jih je bilo 65 tisoč).

Ljubljana – Minister za zdravje Tomaž Gantar je na današnji novinarski konferenci glede epidemije dejal, da je stanje stabilizirano in da Slovenija z dvanajstimi okuženimi na sto tisoč prebivalcev v zadnjih 14 dneh ostaja na meji med »zeleno« in »rumeno« državo. Je pa apeliral na vse, ki so okuženi, da dajejo prave podatke epidemiologom, saj imajo ti veliko težav s spremljanjem kontaktov in obvladovanjem okužbe. »Prikrivanje stikov škoduje,« je poudaril minister.

Dejal je še, da so velike težave predvsem s posameznimi žarišči, kjer se pojavljajo okužbe. Žal so se okužbe ponovno prenesle v domove za starejše, eno takšnih žarišč je Dom starejših Hrastnik, kjer pa so kljub težavam po zagotovilu ministra razmere stabilizirane.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je poudaril, da je najboljši preventivni ukrep, da virus v dom sploh ne pride. V dosedanjih primerih so bili vnosi večinoma prek zaposlenih. »Domovi so najbolj ranljivi, v njih prebiva najbolj ranljiv del populacije, zato je potrebna velika previdnost pri vstopanju v domove, pri načrtovanju obiskov,« je dejal. V primerjavi s prvim valom epidemije imajo sicer domovi več izkušenj, pripravljene imajo zaloge opreme, se pa prav v teh težkih časih kaže kadrovska podhranjenost v domovih. Prav za reševanje kadrovske stiske je vlada z interventnim zakonom v naslednjih dveh letih zagotovila dodatnih trideset milijonov evrov, priprava uredbe je v zaključni fazi in v kratkem se bo odprla možnost okrepitve ekip v domovih.