Epidemija razgalila že znane težave

Epidemija covida-19 je presenetila in postavila v novo situacijo tudi študente. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) se je v času razglašene epidemije odzivala dnevno in predlagala veliko konkretnih ukrepov, med katerimi so bili nekateri sprejeti.

Ljubljana – Država je med sprejetimi ukrepi študentom dala možnost dodatnega leta študija zaradi nezmožnosti opravljanja študijskih obveznosti in iz istega razloga tudi možnost mirovanja štipendije v naslednjem študijskem letu. Omogočili so brezplačne vozovnice za JPP in brezplačno bivanje v študentskih domovih za študente, ki bivajo subvencionirano, in sicer za čas, ko njihova uporaba ni bila mogoča. Pomemben ukrep je bil enkratni dodatek za študente s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji, ne pa tudi za tuje študente v Sloveniji. »Dodatek je bil samo enkraten, kljub temu da je izpad dohodkov pri študentih obsežen in dolgotrajen,« so pojasnili v ŠOS. »Konec aprila smo objavili poziv za dodelitev nepovratne denarne pomoči študentom, ki so jih ukrepi najbolj prizadeli. S pozivom smo ciljali na študente, ki si omogočajo študij in življenje s študentskim delom in so zaradi upada ponudbe študentskega dela ostali brez velikega dela prihodkov.« Na poziv se je odzvalo 498 študentov, 390 vlog je bilo popolnih, izredno pomoč pa so lahko dodelili vsem študentom, ki so izpolnjevali osnovne pogoje za dodelitev, kar je veljalo za 193 prijaviteljev.

Študentsko delo je v drugi polovici marca in v aprilu upadlo za petdeset odstotkov, v juniju pa ga je bilo še vedno trideset odstotkov manj kot lani. Po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je v letu 2019 skoraj dvajset tisoč dijakov in študentov s študentskim delom zaslužilo vsaj petdeset odstotkov neto minimalne plače za leto 2019 in v ŠOS ocenjujejo, da so ravno ti najbolj ogroženi zaradi upada študentskega dela. Prav tako se je po njihovem mnenju izkazalo, da je pomoč socialno najbolj ogroženim študentom prenizka. »Državne štipendije, ki znašajo v povprečju 125 evrov, so prenizke. Ob tem pa jo prejema premalo študentov, samo dvajset odstotkov, kljub temu, da so po raziskavi Evroštudent povprečni mesečni stroški študenta več kot petsto evrov,« so dejali v ŠOS in dodali, da epidemija covida-19 ni povzročila novih težav študentov, temveč je predvsem razgalila že znane. V naslednjih mesecih bodo zato podali še nekaj predlogov za urejanje položaja študentov. Med drugim predlog zdravstvenega zavarovanja in štipendije za vse študente, ne glede na starost. Štipendistom želijo omogočiti zaključek šolanja do konca oktobra, ne da bi bilo treba štipendijo vračati. Obenem želijo doseči dvig višine državnih štipendij za 75 odstotkov in reformo Zoisovega štipendiranja. Študentom pa bi pomagali še s številnimi drugimi ukrepi, med drugim ukinitvijo vpisnih in drugih skritih stroškov študija.

Študentka sociologije in pedagogike Sara Rihtaršič iz Sore pri Medvodah pravi, da je država študentom ponudila dovolj pomoči, da so lahko preživeli epidemijo, a vseeno bi lahko omogočili še nekaj dodatnih prilagoditev. »Glede na trenutno stanje, ko je študentskega dela še vedno manj, bi nam lahko namenili še en dodatek. Zdi se mi prav, da so podaljšali uporabo študentskih bonov do konca julija, a lahko bi jih do oktobra. Štipendijo bomo dobili še za mesec junij, a bi bilo prav, da bi jo neprekinjeno dobili tudi v poletnem času,« je povedala Rihtaršičeva.