Na krožišču v Zgornjih Bitnjah so v torek postavili silhueto staroslovanskega lonca. Na sliki so prostovoljci Branko Ogris, Janko Proj, Tomaž Ogris in Niko Šušteršič.

Spomin na lončarje

Potem ko so lani poleti v Zgornjih Bitnjah zgradili krožišče, so ta teden na njem postavili silhueto replike staroslovanskega lonca.

Zgornje Bitnje – Lani avgusta se je končala gradnja, s katero so nekdanje križišče v Zgornjih Bitnjah spremenili v krožišče. Novo krožišče na državni cesti Kranj–Škofja Loka tako že skoraj leto dni zagotavlja boljšo pretočnost prometa in večjo varnost, v Krajevni skupnosti Bitnje pa so se odločili, da jedrni del krožišča uredijo tako, da bo iz njega moč razbrati naravne oziroma kulturno-zgodovinske posebnosti kraja.

Kot je povedal predsednik Sveta Krajevne skupnosti Bitnje in mestni svetnik Tomaž Ogris, so pripravili javni natečaj, nato pa so se odločili za izdelavo silhuete replike staroslovanskega lonca. Dejstvo je namreč, da so v Bitnjah, na zahodnem robu vasi, bogati glineni nanosi, ki so jih prebivalci ob potoku Žabnica izkoristili za razvoj lončarstva. Najstarejši ostanki te obrti so vidni v ostankih rimske vile rustice v Spodnjih Bitnjah, v odkritih staroslovanskih grobovih v Srednjih Bitnjah in za Krančižam najdenih glinenih retortah, ki so jih bitenjški lončarji izdelovali za idrijski rudnik, v katerih so več kot 150 let žgali živosrebrno rudo.

Zagotovili so sredstva za izdelavo štiristokilogramske silhuete staroslovanskega lonca, ta teden pa so poskrbeli tudi za njeno postavitev. Silhueta je izdelana iz kortena, posebnega jekla, ki bo sčasoma dobilo lepo, naravno rjavo zaščito, tako kot so jo dobile fasadne plošče na kranjskem Globusu. Avtor silhuete ter idejni oče projekta je Janko Proj.