Galerija Mestne občine Kranj bo do prvih dni septembra v znamenju umetniške keramike. / Foto: Tina Dokl

Keramika v občinski galeriji

Na začetku julija je v Vogljah potekal 15. Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje. Ob jubilejni razstavi v Galeriji Prešernove hiše bo poleti v znamenju simpozija tudi Galerija Mestne občine Kranj.

Poleg avtorjev umetniške keramike se na razstavi predstavljajo tudi vsi fotografi, ki so od leta 2011 naprej sodelovali in sokreirali Mednarodne simpozije umetniške keramike V-oglje.

Kranj, Voglje – Potem ko so na začetku meseca v čast letošnji 15. izvedbi simpozija v Galeriji Prešernove hiše odprli razstavo del izbranih mojstrov keramike, ki so v preteklih 14 letih v Voglje prihajali z različnih koncev sveta, so v Zavodu V-oglje pred dnevi pripravili razstavo dosežkov dosedanjih simpozijev še v Galeriji Mestne občine Kranj. Predstavljena so dela 15 slovenskih in petih tujih keramikov ter devetih fotografov.

»Na tokratni predstavitvi simpozija smo se prilagodili galerijskemu prostoru, saj smo dali prednost izbranim delom, ki delujejo kot slika. Zanimivi so različni pristopi avtorjev, saj keramiki sami oblikujejo objekt in ga zaključijo v različnih tehnikah dekoracije in načinov žganja, slikarji in ilustratorji pa izkoriščajo površino keramičnih krožnikov za svoj likovni izraz,« ob razstavi pojasnjuje vodja Zavoda V-oglje Barba Štembergar Zupan in dodaja, da si tako lahko ogledamo stenski pano iz porcelana, sliki, žgani v tehniki raku in horse raku, ter različne pristope pri poslikavah z engobami. Predstavljenih je tudi sedem skulptur, ki prostoru dajejo dodatno dinamiko. Poleg umetniške keramike se na razstavi predstavljajo tudi vsi fotografi, ki so od leta 2011 naprej sodelovali na simpoziju. Sicer pa dela, nastala na simpoziju, že 14 let bogatijo edino stalno zbirko umetniške keramike v Sloveniji, ki je v Muzeju občine Šenčur.

Kot je zapisala Štembergar Zupanova, je na razstavi prikazan le drobec ustvarjenih del udeležencev simpozija: keramikov, lončarjev, kiparjev, ilustratorjev, oblikovalcev, slikarjev in fotografov, saj so v vseh letih gostili kar 220 umetnikov in likovnih kritikov iz tridesetih držav. »Čar naše velike zbirke je, da so vsa dela nastala pred našimi očmi in poznamo zgodbo vsakega od njih,« k uživanju vabi sogovornica.

Letos ustvarjali slovenski keramiki

O letošnjem simpoziju, na katerem so ustvarjali udeleženci iz Slovenije, pa Niko Zupan dodaja: »Za nami je 14 zelo ustvarjalnih in družabnih dni. Ob upoštevanju vseh preventivnih ukrepov zaradi covida-19 smo ustvarjali predvsem na vrtu v senci starih jablan, sosedje in prijatelji pa so nas razvajali z različnimi dobrotami, tako da smo lahko ustvarjali sproščeno in z veliko dobre volje. Zanimivo je bilo opazovati, kako so se dela lotile Veronika Lah, Petra Kostevc, Barba Štembergar Zupan, Ivana Petan, Nataša Druškovič ali kipar Tomaž Šebrek, ki drugače pristopa k delu kot keramiki Ivan Skubin, Ana Hanzel, Nikolaj Mašukov ali jaz. Za lončarskim vretenom so delale Jasmina Verbič, Barbara Jemec, Maruša Mazej in Ifigenija Simonović.« Že po tradiciji so udeleženci simpozija obiskali livarno družine Kamšek Livartis, d. o. o., v Volavljah pri Ljubljani, kjer si je vsak lahko izdelal manjše delo v bronu, doživeli pa so tudi zanje zelo nenavadno fotografiranje fotografa Anžeta Grabeljška. Nastala dela so zelo zanimiva in predvsem raznolika in v oktobru se obeta čudovita razstava v Muzeju občine Šenčur.