Predsedniški apartma: ena od dveh spalnic

Vila Bled skozi čas (2)

Blejska lepotica, ki še vedno vztraja

Po drugi svetovni vojni je gradnjo nedokončane stavbe po prirejenih načrtih Fürsta in navodilih Tita prevzel arhitekt Vinko Glanz, v današnji podobi pa so jo dokončali nemški vojni ujetniki leta 1947. Pri gradnji so uporabili številne dragocene materiale.

Josip Broz - Tito je vilo uporabljal kot letno rezidenco, kjer je sprejemal številne uradne obiskovalce.

Leta 1984 je Vila Bled postala del večjih hotelskih sistemov. Tudi v tem okviru je gostila znana domača in tuja imena novejšega oziroma takratnega časa – od Helmuta Kohla in Laure Bush do angleškega princa Charlesa in Paula McCartneyja.Novembra leta 2012 pa je vodenje hotela prevzel Javni gospodarski zavod (JGZ) Brdo – Protokolarne storitve Republike Slovenije. Po več kot 25 letih postane lastnik tudi dejanski upravnik posestva.

Ko danes obiskovalec zapelje z glavne ceste na dovoz do Vile Bled, mu pročelje zgradbe da slutiti, da tu še vedno domujeta občutka zgodovine in preteklosti – slednje precej prefinjene.

Najprej na obiskovalca naredi vtis park, zatem recepcija, kjer nas je sprejela sedanja vodja Vile Eva Kemec Kalan. Takoj smo povprašali po znameniti freski v Koncertni dvorani, delu Slavka Pengova iz leta 1947. Tudi to si boste lahko ogledali, seveda, se nam je nasmehnila Kemec Kalanova, nato pa nas popeljala po Vili.

Začeli smo v pritličju, kjer sta dva zanimiva salona: rdeči in črni. Namenjena sta druženju. Črnega nadgradi biljardna miza, v rdečem opazimo klavir. Zanimivo je, da tudi zunanji gostje lahko obiščejo črni salon in si privoščijo igro biljarda. Kemec Kalanova nam pokaže še novejši del ponudbe Vile, ki vsebuje velnes, fitnes in masaže.

Ne moremo, da ne bi povprašali po predsedniškem apartmaju. Ta se razteza na približno sto kvadratnih metrih, ima dve spalnici, kopalnici, delovni kabinet in dnevno sobo. Rezervacije zanj so, ker ga ljudje lahko uporabljajo tudi kot neko družinsko sobo, izvemo. Vila premore dva tovrstna apartmaja, predsedniški pa ima pogled na jezero. In cena? Tudi Vila Bled se srečuje s t. i. koronaefektom. Cena nočitve se je znižala. Če smo prav razumeli, na 350 evrov na noč.

Opazili pa smo, da je poleg muranskega stekla oziroma veličastnih luči, ki jih lahko vidimo po celotni Vili, prostorom skupno tudi to, da so izjemno izjemno čisti, kar pa Vilo Bled pravzaprav prav pomladi. (Se nadaljuje)