Maske olajšajo potek bolezni

Bolezen je namreč odvisna tudi od količine vnesenih virusnih delcev.

Kranj – Prof. dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta (po rodu iz Kranja), ki s svojo ekipo razvija cepivo proti koronavirusu, na svojem Twitter profilu objavlja izjemno zanimive izsledke tujih znanstvenih raziskav. Med drugim ugotavlja, da zaščitne maske niso koristne le, da preprečijo okužbo, ampak tudi olajšajo potek bolezni. Bolezen je namreč odvisna tudi od količine vnesenih virusnih delcev. V raziskavi treh čet švicarske vojske so ugotovili, da je uporaba mask pomembno zmanjšala delež okuženih s simptomi. Prof. dr. Jerala opozarja tudi na nevarnost širjenja kapljic, ki lahko vsebujejo virusne delce, na vajah pevskih zborov in ob igranju pihal in trobil; najbolj nevarni so instrumenti z ravno in krajšo potjo – klarinet, trobenta, pozavna.

Zanimiv je tudi predlog znanstvenikov z Weizmannovega instituta, da bi delali po shemi 4+10, torej štiri dni v službi, deset dni od doma. Oseba, ki se okuži, namreč tri dni ni infektivna, največ virusa bi torej širila v dneh, ko bi delala od doma. To omeji sposobnost virusa, da okuži veliko ljudi oziroma zniža njegovo reprodukcijsko število pod ena (ena oseba okuži manj kot eno novo osebo). Prof. dr. Jerala pravi: »Če se to opažanje potrdi tudi drugod, bo predstavljalo pomembno osnovo za odločitev, kako se bo jeseni izvajal pouk, predvsem v srednjih šolah. Morda bi razmislili o pouku po predlagani shemi 4+10 dni, tudi za zaščito učiteljev?«

Analiza zdravstvenih podatkov 17 milijonov pacientov v Veliki Britaniji je pokazala, katere bolezni povečajo verjetnost smrti zaradi covida-19. To so diabetes, debelost, astma, bolezni dihal, avtoimune bolezni, bolezni ledvic in jeter. Zanimivo pa je, da tveganja pri starejših od 70 let nista povečala kajenje in hipertenzija.