Električne skiroje bodo smeli uporabljati le starejši od štirinajst let, voziti pa se bodo smeli po kolesarskih poteh, kjer teh ni, pa ob desnem robu vozišča, je med drugim navedeno noveli zakona o pravilih v cestnem prometu. / Foto: Tina Dokl

Nova pravila glede e-skirojev

Novela zakona o pravilih v cestnem prometu podrobneje določa tudi uporabo priljubljenih električnih skirojev v prometu. Vožnja po pločniku ne bo dovoljena, čelada bo do osemnajstega leta obvezna.

Kranj – Ministrstvo za infrastrukturo je pripravilo spremembe zakona o pravilih v cestnem prometu, ki jih bo državni zbor sprejemal verjetno jeseni. Med najpomembnejšimi novostmi je določitev pogojev za vožnjo s t. i. lahkimi motornimi vozili v cestnem prometu, med katere spadajo invalidski vozički in skiroji na motorni pogon, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h ter niso širša od 80 centimetrov, rolke na električni pogon, električni skiroji ... Uporaba električnih skirojev, ki se na naših cestah vse množičneje pojavljajo, je namreč v trenutnem zakonu opredeljena pomanjkljivo.

Novela zakona o pravilih v cestnem prometu navaja, da se morajo vozniki lahkih motornih vozil voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje omejena do 50 km/h, medtem ko je uporaba invalidskih vozičkov na motorni pogon dovoljena tudi na vozišču ceste v naselju, namenjene prometu motornih vozil, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje omejena do 70 km/h, ali ceste izven naselja. Vožnja z električnimi skiroji po pločniku bo torej prepovedana, tako kot to velja tudi za kolesa. Kar je tudi pomembno: uporaba lahkih motornih vozil brez krmila (električna rolka, skuter rolka oz. hoverboard …) in miniaturnih motornih vozil (gokart, motorne sani, mini moto …) v cestnem prometu ne bo dovoljena. Izjemoma bo dovoljena uporaba motornih sani, če je to potrebno za reševanje človeških življenj ali premoženja, preprečitev ali odpravo velike materialne škode ali odpravo posledic onesnaženja okolja. V takih primerih sme v skladu s prometnimi pravili, ki se uporabljajo za vožnjo motornih vozil, upravljati motorne sani oseba, ki sme voziti motorno vozilo. Vozniki lahkih motornih vozil morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva vzporedno, če širina poti to omogoča, tudi piše v predlaganih spremembam zakona. Med vožnjo z lahkim motornim vozilom bo prepovedano voditi, vleči ali potiskati druga vozila, pustiti se vleči ali potiskati, prevažati druge osebe in prevažati predmete, ki ovirajo voznika pri vožnji. Lahka motorna vozila morajo imeti sprednjo svetlo luč in zadnjo rdečo luč. Na zadnji strani mora imeti nameščen tudi rdeč odsevnik, na obeh straneh pa rumene ali oranžne bočne odsevnike.

V zakonu o voznikih, objavljena je tudi že njegova novela, bo določeno, da lahka motorna vozila v cestnem prometu sme voziti le oseba, starejša od 14 let. Uporaba zaščitne kolesarske čelade pa bo za voznike na lahkem motornem vozilu (in na kolesu) obvezna do dopolnjenega 18. leta starosti. Predlagano je tudi, da imajo lahko vozniki koles, mopedov in lahkih električnih vozil največ do 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, pod pogojem, da ne kažejo znakov motenj v vedenju. Prav tako se jim ob morebitnem prekršku ne izrečejo kazenske točke.

V zakonu bo po novem določeno tudi, da je najmanjša primerna bočna razdalja pri prehitevanju kolesarjev, voznikov lahkih motornih vozil in voznikov mopedov 1,5 metra.