Foto: Gorazd Kavčič

Aplikacija naj bi bila na voljo že sredi avgusta

V sredo so pri nas potrdili 24 novih okužb z novim koronavirusom, v naši bližini po eno tudi v Kamniku in Komendi. Na vladni novinarski konferenci so predstavili aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi. Društvo Srebrna nit pa pričakuje odgovore na izzive slovenskega javnega zdravstva.

Ljubljana – V sredo, 29. julija, je bilo v Sloveniji opravljenih 879 testov na novi koronavirus, potrdili so 24 primerov okužbe, v naši bližini po eno v Kamniku in Komendi. Hospitaliziranih je 22 bolnikov z boleznijo covid-19, od tega jih pet potrebuje intenzivno terapijo. Včeraj je umrla ena oseba, skupaj do zdaj 118.

Na vladni novinarski konferenci so predstavili aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi, ki jo za slovensko vlado prilagaja podjetje RSteam in se bo imenovala #OstaniZdrav. Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za javno upravo mag. Peter Geršak, naj bi aplikacija zaživela v sredini oziroma drugi polovici avgusta, vsak uporabnik pametnega telefona jo bo lahko prostovoljno prenesel iz trgovin z aplikacijami, ki jih ponujata Google in Apple. Zagotovil je, da ne bodo beležili ne lokacije ne imena uporabnika, vsa komunikacija oziroma izmenjava podatkov o izpostavljenosti okužbi bo potekala s pomočjo naključnih kod, ki se bodo po določenem času izbrisale. Ko bo aplikacija na voljo, bo zaživel tudi tehnološki podporni center na portalu gov.si, ki bo uporabnikom na voljo za vsa vprašanja v zvezi z aplikacijo, je še zagotovil Geršak.

Društvo Srebrna nit – Združenje za dostojno starost pa odločevalcem sporoča: »Dovolj je!« Obenem pričakuje odgovore na izzive slovenskega javnega zdravstva, ki je po njihovem mnenju vedno bolj nedostopno in zaradi ukrepov v zvezi s koronavirusom nezadostno. Opozarjajo, da še ni znano, kje in koliko postelj bo država zagotovila v negovalnih (t. i. covid) bolnišnicah, kamor bodo domovi za starejše lahko namestili okužene in bolne stanovalce in tako zagotovili izolacijo in zaustavitev širjenja okužb znotraj domov. Dodajajo, da je nemudoma treba sprejeti nove kadrovske normative v oskrbi in zdravstveni negi v socialnovarstvenih zavodih, od ministrstva za zdravje pa pričakujejo takojšnjo široko javno razpravo o osnutku zakona o dolgotrajni oskrbi. »Domovi starejših naj uredijo obiske ob spoštovanju vseh varovalnih ukrepov na human in stanovalcem ter njihovim bližnjim prijazen način; zapiranje domov za obiske je nesprejemljivo, še zlasti če v domu ali neposredni okolici ni okužb. Praksa kaže, da praviloma okužbe v domove ne prinašajo obiskovalci,« je sklenila predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden.