Na sami destinaciji je veliko naravnih znamenitosti, med njimi slap Peričnik, do katerega vodi obnovljena pot. / Foto: Luka Kovačič

Kranjsko Goro imajo slovenski gostje radi

V prvem mesecu veljave turističnih bonov smo po podatkih republiške finančne uprave največ turističnih bonov na Gorenjskem unovčili v Kranjski Gori. Tudi v slovenskem merilu je destinacija po unovčenju bonov na več kot odličnem četrtem mestu. Kot je povedal direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber, se je še zlasti v letošnji poletni turistični sezoni zaradi okoliščin, povezanih z novim koronavirusom, izkazalo, kako pomembna je uveljavljena blagovna znamka, kar destinacija Kranjska Gora s 120-letno tradicijo v turizmu zagotovo je. V družbi Hit Alpinea in kampu Špik so z zasedenostjo kapacitet v dani situaciji zadovoljni.

Kranjskogorski župan Janez Hrovat: »Turistični ponudniki na destinaciji Kranjska Gora ostajajo zvesti slovenskemu gostu in ga znajo ceniti skozi dolgoletno tradicijo turizma na našem območju. Trudimo se, da ohranjamo zmerne cene in da širimo dodatno ponudbo k nastanitvam. Naši slovenski gostje so ljubitelji gora, kolesarjenja, ferat, kopališkega turizma ... Tej pestri paleti sledimo in obenem ohranjamo neokrnjeno naravo. Na našem območju je tudi veliko planinskih koč, ki so v tem času dobro obiskane.«

Kranjska Gora – »Turizem je panoga, ki se razvija na dolge proge. Potrebno je načrtno sistemsko delo, investicije v infrastrukturo, ponudbo in kader pa se nikoli ne zaključijo. Od leta 1991 na destinaciji Kranjska Gora delo še posebej usmerjamo tudi na slovenski trg. V preteklih letih smo imeli približno 35 odstotkov slovenskih gostov, letos okrog osemdeset odstotkov. V juliju imamo 95-odstotno zasedenost, letos v veliki meri tudi na račun koriščenja turističnih bonov. Gostje pri nas ostanejo v povprečju 2,3 dneva,« je povedal Blaž Veber, ki turistične bone v splošnem ocenjuje kot eno boljših potez za kratkoročen dvig turističnega povpraševanja. Kot pojasni: »Nastanitveni obrati so namreč tisti, ki generirajo turistični obisk na destinaciji.«

Veber je poudaril, da je bil čas pandemije od marca do maja ključen za pripravo na poletno sezono. Zdaj so že usmerjeni v jesensko in predvsem v zimsko sezono. »Zelo si prizadevamo, da bi unovčenje bonov vlada podaljšala vsaj do konca zimske sezone 2021. Na destinaciji smo imeli zimske sezone tradicionalno dobro pokrite s slovenskimi in angleškimi gosti, trend se je v zadnjih letih nekoliko spremenil, a slovenski gostje nam ostajajo zvesti.«

Po zadnjih podatkih je turistične bone v prvem mesecu veljave unovčilo približno šest odstotkov Slovencev. Direktor Turizma Kranjska Gora je optimističen in pričakuje dober obisk tudi v drugi polovici glavne sezone ter jeseni vsaj ob podaljšanih koncih tedna. »Ker želimo biti vedno v koraku s časom, drugi konec tedna v septembru pripravljamo Tik tok vikend za nas, novo generacijo obiskovalcev, starih od 15 do 27 let, kar bo ključno za prihodnost turizma v naših krajih,« je še napovedal Veber.

Hit Alpinea ima v Kranjski Gori hotele Kompas, Ramada Resort, Ramada Hotel & Suites ter apartmaje Vitranc, vsi so v tem času odprti. Kot je dejala Mojca Matko Cuznar, vodja prodaje v družbi Hit Alpinea: »To, da se destinacija uvršča med pet top destinacij v Sloveniji, si štejemo v čast. Kar pomeni, da je ponudba atraktivna za slovenskega gosta, saj beležimo obiske gostov, ki so nas obiskali prvič, in nekateri se že vračajo. Z zasedenostjo smo v dani situaciji zelo zadovoljni, turistični boni so dosegli svoj namen, saj je nekaj več kot polovica vseh naših gostov prav gostov, ki ga unovčijo. Beležimo pa tudi majhen odstotek gostov iz Češke, Madžarske (nogometne priprave dveh ekip), manj pa v tem času iz Nemčije in Italije.« Gosti povprašujejo enakovredno po hotelih in apartmajih, pri njih ostajajo v povprečju tri noči. »Veliko je 'ultra last minute' rezervacij in so kratka bivanja, je pa del tudi dolgih bivanj v že nekaj časa vnaprej rezerviranih namestitvah,« je še pojasnila sogovornica in dodala, da so njihove namestitve praktično polne vsaj do 25. avgusta.

Vodja kampa Špik v Gozdu - Martuljku Rado Urevc je povedal, da se letos bližajo petdesetodstotni realizaciji lanskih nočitev. »Lahko bi bilo bolje, lahko tudi slabše, tako da bodimo zadovoljni s tem, kar imamo. Izpada nizozemskega in delno tudi nemškega trga slovenski gosti ne morejo nadomestiti. Za Nizozemce je bila meja brez obvezne karantene odprta šele 2. julija, kar je bilo prepozno. Ljudje so spremenili načrte ali ostali doma ... Če primerjamo lanski in letošnji julij, so Nemci pri nas opravili štirideset odstotkov manj nočitev, Nizozemci devetdeset odstotkov manj, Slovenci pa so v porastu in so opravili kar 130 odstotkov več nočitev kot lani,« je povzel Urevc. Povprečna doba bivanja v kampu Špik je 2,5 noči (Slovenci 2,8 noči). »K povečanemu obisku verjetno pripomore tudi negotova situacija na Hrvaškem, delno tudi turistični boni. V plačilnem prometu boni predstavljajo štirideset odstotkov priliva. Slovenski gostje prihajajo v glavnem iz Dolenjske in Štajerske, nekaj tudi iz centralnega dela Slovenije, še najmanj je Primorcev,« je sklenil Rado Urevc.