Valentina Zupan in Stella Kljajić pred stavbo v Grimščah, v kateri urejajo prostore waldorfske šole / Foto: Gorazd Kavčič

Waldorfska šola v Grimščah

Prvega septembra bo na Gorenjskem zaživela nova waldorfska šola Radost življenja, ki ima prostore v Grimščah pri Bledu. Ustanovili sta jo navdušenki nad waldorfsko pedagogiko Valentina Zupan in Stella Kljajić. V tem šolskem letu bodo odprli devetletko, v prihodnjem pa tudi gimnazijo.

Vpis v šolo še poteka, doslej imajo okrog trideset predprijav, prepis otrok iz javnih šol pa bo možen tudi po 1. septembru.

Bled – Gorenjska bo 1. septembra dobila novo waldorfsko osnovno šolo, ki nosi ime Radost življenja. Prostore bo imela v nekdanjem izobraževalnem centru v Grimščah pri Bledu, ki jih že urejajo, tako da bodo z novim šolskim letom lahko sprejeli otroke v vseh devet razredov šole. Šolo sta ustanovili Valentina Zupan z Lancovega in Stella Kljajić iz Dobrega Polja, ki sta se že pred časom navdušili nad waldorfsko pedagogiko in nad antropozofskimi načeli, katerih utemeljitelj je Rudolf Steiner. Zanimivo je, da je Steiner deloval tudi na Bledu, zato se zdaj na neki način vrača na Bled. »Veseli sva, da sva našli pravi kraj, čudovito stavbo tik ob gozdu, ribniku, z ogromno sprehajalnimi potmi. Prav gibanje je namreč primarni element pri poučevanju,« sta povedali ustanoviteljici in poslovni partnerici, katerih hčerki, Minka in Zarja, sta zaključili šesti razred waldorfske osnovne šole v Naklem.

Prostore, v katerih je deloval izobraževalni center podjetja SRC, nameravata odkupiti, dogovarjata pa se tudi z lastnikom bližnje graščine Grimšče Nicholasom Omanom, da bi jim odstopil zemljo bivše vrtnarije, da bi uredili biodinamični vrt, na katerem bodo otroci sami pridelovali zelenjavo.

Program šole je javno veljavni, sofinancira ga država, prispevek staršev pa bo znašal 150 evrov na mesec. Zupanova in Kljajićeva si želita, da bi 1. septembra napolnili vseh devet razredov. Doslej sta pripravili dva informativna dneva, še en bo naslednji teden, organizirata delavnice za otroke, načrtujeta pa tudi srečanja za starše, ki še ne poznajo waldorfske pedagogike. Ta je, kot pojasnjujeta, pedagogika za glavo, roke in srce, njen cilj pa je, da otroke pripravi na življenje. Spodbujajo srčnost in sočutje, veliko poudarka je na ročnih spretnostih, delo poteka v skladu z menjavanjem letnih časov ...

Ta čas k sodelovanju vabijo tudi waldorfske učitelje, jeseni pa načrtujejo tudi organizacijo usposabljanja, ki za waldorfske učitelje traja tri leta, vodil pa ga bo mentor dr. Mohor Demšar, ki je že tri desetletja waldorfski učitelj in eden od piscev kurikuluma.

Ustanoviteljici šole imate pogumne načrte, saj v naslednjem šolskem letu nameravata odpreti tudi prvi letnik waldorfske gimnazije, med poletnimi počitnicami načrtujeta izmenjave waldorfskih dijakov z vsega sveta, prostore šole pa napolniti s sorodnimi dejavnostmi, predavanji ... Njun cilj je, da bi v Grimščah nastal antropozofski center, ki bi združeval podobno misleče ljudi, ki jih vodijo ljudska modrost, srčnost, duhovnost, stik z naravo ...